2017’de Gelmesi Beklenen En İyi Cihazlar

İşte size bu yıl dünyada satışa çıkması beklenen akıllı telefon, akıllı saat ve VR setlerinden oluşan derlememiz. Tabii bunlar ne zaman Türkiye'de satışa çıkar henüz bir şey söylemek zor.

 

Apple iPhone 8

2017 iPhone'nun 10.yıl dönümüne gelmesi itibariyle Apple'ın iPhone'nun tasarımında radikal değişikliklere gideceği bekleniyor. OLED ekranlar LCD ekranlara oranla daha ince, daha hafif ve çok daha esnek. Bu sebeble, iPhone en az bir cihaz bir modelinde LCD ekranı bırakarak Samsung gibi OLED ekrana geçebilir ve ekran telefonun kıvrımlı kenarlarında da devam edebilir.  Samsung Galaxy Edge buna benzer bir tasarımdan oluşuyor ancak iPhone bunu biraz daha geliştirerek daha kullanışlı hale getirmeyi planlıyor. Örneğin ekranın sadece bir kenarına değil herhangi bir kenarına dokunarak telefonu kontrol etmenizi sağlamak gibi.

Samsung Galaxy S8

Samsung firmasının amiral gemisi olarak tabir edebileceğimiz Samsung S serisi, firmanın aşırı ısınma sorunları yüzünden geri çağırmak zorunda kaldığı Galaxy Note 7 ile sarsılam şanını tekrar geri kazandırabilir. Samsung S8 cihazının 27 Şubat - 2 Mart 2017 Tarihleri arasında Barcelona'da yapılacak olan Dünya Mobil Kongresi'nde (Mobile World Congress) açıklanması bekleniyor. Firma şimdiden cihazda yeni bir kişisel asistan özelliğinin olacağını açıkladı. Bu yeni kişisel asistan teknolojisi, firmanın geçtiğimiz ekim ayında satın aldığı Viv adlı yeni bir firmanın ürünü. Yeni cihazda ayrıca 4K bir ekran, ikinci bir arka kamerası ve ektra güvenlik için göz tarama teknolojisi olması bekleniyor.

Katlanır Samsung Telefon

Samsung bu yıl bir de yıllardır üzerinde çalıştığı, katlanır bir telefonu da piyasaya sürebilir. Samsung'un 2013 yılında yayımladığı aşağıdaki kosept tasarım videosunda da göreceğiniz gibi cihaz açıldığında bir tablet ekran büyüklüğüne yakın bir boyuta ulaşıyor ve katlandığında da normal bir akıllı telefon boyutuna geri dönerek kolay taşınması sağlanıyor. Samsung'un dışında Lenovo, Çinli bir telefon üreticisi olan Oppo, Japon ekran üreticisi JDI firmaları da katlanabilir çift ekranlı modeller ürettiler ancak hiçbiri ticari olarak satışa sunulmadı. Samsung firması bu konuda da ilk olarak rakiplerini alt edebilir.

Microsoft Surface Telefon

Microsoft firmasının başkanı Satya Nadella son nesil bir akıllı telefon üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Bu nasıl bir şey olabilir? Son dönemde Microsoft firmasının çıkarttığı Surface serisi PC, laptop ve tabletten sonra bir de Surface telefon geliyor olabilir mi? 2017'de lansmanı beklenen telefonun yüzeyi diğer Surface serisi ürünlerdeki gibi metal kaplı ve Windows 10 sistemi ile çalışıyor olabilir. Cihazın Windows'un klavyei ekran, mause gibi cihazlarına da bağlanması bekleniyor.

HTC Vive 2 VR Başlığı

Yaklaşık bir yıl önce HTC firması akıllı telefondan uzaklaşıp sanal gerçeklik (VR) teknolojisine odaklanması o zamanlar oldukça riskli bir hareket olarak görüldü. Ancak Vive VR sistemi Nisan 2016'dan beri takipçilerini sağlam bir şekilde arttırdı. Şimdi yeni çıkacak cihazında HTC'nin kabloları atarak bilgisayara kablosuz olarak bağlanması bekleniyor. Bu kablosuz bağlantının yeni geliştirilen küçük bir aksesuar ile yapılması düşünülüyor.

Android Wear 2.0 Akıllı Saat

Geçen yıl akıllı saatler teknoloji dünyasına hızlı bir giriş yaptı ancak 2017 akıllı saat pazarına daha fazla bir hareket getirecek gibi duruyor. 2017'nin en çok beklenen akıllı saatlerinden biri de Google'ın yeni sistemi ile çalışacak olan Android Wear 2.0. Kullanıcılar, Apple Watch'dan farklı olarak, bu akıllı saat ile uygulamaları akıllı telefonlarına bağlanmalarına gerek olmadan, Bluetooth, Wifi ya da 4G hattı üzerinden saatlerine indirebilecek ve çalıştırabilecekler. Android Wear 2.0'ın 2017 ortalarında satışa çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir