2018 Yılının 10 Sosyal Medya Trendi

Geçtiğimiz yıl yine hayatımızın çok büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirdik. Sosyal medya günlük hayatımızda büyük bir yer aldıkça sosyal medya platformları arasındaki rekabet de iyice kızıştı. Facebook, Snapchat ile rekabet edebilmek için Instagram’a yeni özellikler ekledi. Twitter, Amerika başkanlarının resmi duyuru alanlarından biri oldu. Apple, mobil cihazlarımızın kullanım alanlarını arttıracaklarını açıkladı.

Gelecek yıl, hayatımıza yeni teknolojik gelişmelerin girmesiyle sosyal medya hayatımızın daha da önemli bir parçası olacağa benziyor. Bununla birlikte sosyal medya ile ilgili sosyal normlar da değişecek. İşte size 2018 yılı içinde ortaya çıkması beklenen yeni sosyal medya trendleri.

augmented-reality
1. Arttırılmış Gerçekliğin Yükselişi (Augmented reality)

Apple, Eylül ayında merakla beklenen iPhone 8 ve iPhone X cihazlarını tanıttı. İki telefonun da ortak özelliği içerisindeki yeni gelişmiş çip sayesinde sıra dışı bir arttırılmış gerçeklik tecrübesi sunması. Yeni telefonlardaki arttırılmış gerçeklik, oyun endüstrisini oldukça değiştirecek olsa da sosyal medya platformları da bu gelişmiş arttırılmış gerçeklik özelliğinden faydalanmanın yollarını bulacaklardır.

Örneğin, yakında Snapchat ya da Instagram’ın arttırılmış gerçeklik ile yaptığı filtreleri kullanarak bir ünlü ile selfie çekmeniz mümkün olabilir. Buna benzer şekilde yakında markalar sosyal medya ve özel filtreleri kullanarak ürünlerinin evinizde nasıl duracağını size gösteriyor olabilirler.

2. Instagram Hikayelerin Önlenemez Yükselişi

200 milyondan fazla insan her ay Instagram Hikayeler özelliğini kullanıyor. Bu da Snap Chat’den 50 milyon daha fazla kullanıcı demek oluyor. Bu hızla artmaya devam ederse tüm Instagram kullanıcılarının neredeyse yarıya yakını 2018 sonuna kadar Instagram Hikayeler özelliğini kullanıyor olacak. Bu da demek oluyor ki Instagram kullanıcılarına ulaşmak isteyen markalar Hikayeler özelliğini iyi analiz edip onu kullanmayı iyi öğrenmeleri gerekecek.

3. Sosyal Medya Fenomenlerine Yatırım Artacak

Sosyal Medya fenomenlerine yatırım yapan pazarlamacıların %90’ı yatırımlarının boşa gitmediğini düşünüyor. North Face, Hubspot ve Rolex gibi çok önemli markalar sosyal medyadaki etki sahibi insanları, kendi hedef gruplarına ulaşmak ve onlar ile iletişimlerini arttırmak için kullanıyorlar.

Bu yıl görüldü ki sadece geleneksel reklam kanallarını tercih eden markalar sosyal medya kullanıcılarına ulaşmakta zorluk çektiler. Önümüzdeki yıl muhtemelen daha fazla marka sosyal medya fenomenlerini kullanarak kendi hedef gruplarına ulaşmaya çalışacaklar ve sosyal medyaya ayırılan reklam bütçeleri büyüyecek.

z generation
4. Z Jenerasyonuna Odaklanılacak

Goldman Sachs tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre Z nesli, Milenyum neslinden çok daha değerli bir pazar. Bugün en büyük Z jenerasyonu 22 yaşında. Çalışma hayatına yeni giriyorlar ve satın alma güçleri yakında giderek artacak.

Markalar bunun daha fazla farkına varacak ve sosyal medya üzerinden tanıtım stratejileri de bu yönde genişleyecek. Buna bağlı olarak Z nesli tarafından sevilen Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya kanallarına yatırım artacak.

5. Mesajlaşma Platformlarında Artan Marka Katılımı

Dünyada 2,5 milyar insan mesajlaşma platformlarını kullanıyor ve şimdilik markalar öncelikli olarak sosyal medya kanallarına odaklanmış durumdalar. 2018 yılında markaların mesajlaşma platformlarını daha fazla kullanmaları ve bu alana daha fazla yatırım yapmaları bekleniyor. Markalar, yapay zeka, sesli asistan ve chatbotlar ile Whats App, Messenger gibi kanallarda tüketicilere daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş tecrübesi sunuyor olacak.

Facebook-canlı-yayın
6. Canlı Yayının Yaygınlaşması

Bir zamanlar bilim kurgu romanlarının hayali olan şeyler bugün sosyal medya platformlarının ana özelliklerinden biri oldu. Bugün büyük ya da küçük herkes sosyal medyanın canlı yayın özelliğini kullanarak takipçilerinin dikkatini çekmeye çalışıyor.

GORUCK orta ölçekli bir sırt çantası firması ve ekstrem aktiviteler organize ederek ve bunları sosyal medyada canlı yayınlayarak ciddi anlamda bir kitle edindi. Örneğin binlerce takipçi, en son gerçekleştirilen 48 saatlik canlı aktiviteyi izlemek için katıldı. Bunun bir diğer örneği de oyun firmalarının canlı yayımladığı oyun yarışma aktiviteleri.

2018 yılında daha fazla marka canlı yayın aktivitelerinin önemini kavrayacak ve aylık aktivite planlarının içerisine dahil edecek.

7. Twitter’ı Yeniden Yorumlamak

Twitter 2017’de takipçilerini yeterince arttırmayı başaramadı. İşin gerçeği LinkedIn, Facebook ve Instagram’ın Twitter’dan çok daha fazla takipçisi var. Bu yıl Twitter bir de NFL oyunlarına erişimi Amazon’a kaybetti. 2018 yılında muhtemelen Twitter yöneticilerinin bu platformu nasıl geliştirebilecekleri konusunda yeniden düşünmeleri gerekecek.

Olabilecek şeylerden biri Twitter’ı özel yatırımcılara satmak, platformu bazı üyelik elementleri de ekleyerek yenilemek ve reklam opsiyonlarını arttırmak.

8. Dijital Olarak Buluşulan Mekanların Yaygınlaşması

Houseparty her gün bir milyon kişi tarafından kullanılan ve video üzerinden dijital olarak bir araya gelinen bir buluşma platform. Özellikle Z jenerasyonu tarafından arkadaşları ile online olarak buluşmak için kullanılıyor. Platform o kadar başarılı ki Facebook da buna benzer bir fonksiyonu hayata geçirmek için çalışıyor.

Şu zamana kadar videonun ve canlı yayınların sosyal medyada ne kadar önemli bir trend olduğuna şahit olduk. Bunu takiben video üzerinden, online buluşup birlikte takılmanın da sıradaki trend olması hiç şaşırtıcı değil aslında. Şimdiden diyebiliriz ki 2018 yılında Facebook, Houseparty’e benzer bir uygulamayı hayata geçirebilir ve buradaki kullanıcıları kendi platformuna çekmeye çalışabilir.

Facebook-VR-Spaces-
9. Facebook Spaces Yaygınlaşacak

 Facebook sadece canlı yayınla ilgilenmiyor, aynı zamanda Spaces isimli bir proje üzerinde de çalışıyor. Bu uygulama sayesinde VR gözlüklerini kullanarak arkadaşlarınızla görüşebileceksiniz. Facebook’un Oculus isimli Sanal Gerçeklik (VR) firmasının da sahibi olduğunu düşünürsek bu özelliğin geliştirilmesi de şaşırtıcı değil.

Facebook, Spaces uygulamasını 2018 yılında hayata geçirme konusunda temkinli ancak hayata geçirdiklerinde, muhtemelen VR ve sosyal medyayı başarılı bir şekilde bir araya getiren ilk firma olacaklar.

10. Sosyal Medya Platformlarına Daha Güçlü Yasal Düzenlemeler Gelecek

2016 Amerika başkanlık seçimleri sırasında oldukça tartışılan bir dizi karardan sonra, sosyal medya platformları kendi platformlarındaki kuralları kendileri yeniden düzenledi. Facebook son dönemde binlerce reklamı Rusya skandalı ile ilişkili olabileceği için kapattı ve insan gibi reklam takibi yapan bir yapay zekaya yatırım yaptı.

2017 yılında Facebook ve Twitter’ın aldığı eleştirileri göz önüne alırsak, büyük ihtimalle bu platformlar, gelecekteki eleştirilerin önüne geçmek için, yeni çalışma kuralları ve yasal düzenlemeleri kabul edecek.

Sonuç Olarak

Bu yıl da birçok yeni sosyal medya trendi markaları ve kullanıcıları etkileyecek. Büyük ihtimalle canlı video paylaşımı ve sanal gerçeklik çok yaygınlaşacak. Buna ek olarak markalar Z jenerasyonunun vakit geçirdiği Instagram, Snapchat gibi yeni platformlara yatırım yapacak.

Yeni iPhone’ların çıkışıyla birlikte Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) sosyal medyada düşündüğümüzden çok daha fazla yer bulacak. Ve son olarak Twitter ve Facebook kendilerini eleştirilerden korumak ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için politikalarında değişiklere gidecekler.

BONUS:

iPhone X'in en önemli yeniliklerinden biri Animoji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir