2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler

Elektrikli arabalar gün geçtikçe hızla ucuzluyor ve tek şarj ile uzun kilometreler giderek daha kullanışlı hale geliyor. Tabii Çevreye olan pozitif etkisini söylemiyorum bile. Tüm bu iyi özelliklerinden dolayı bu elektrikli araçların günlük hayatımızın bir parçası olması için birçok ülke yarış içerisinde. İşte bu ülkelerden bazıları elektrikli olmayan arabaları trafikten tamamen kaldırmak için yol haritalarını birer birer açıklıyor. Üstelik benzinli arabaların tamamen yasaklanacağı tarihler tahmin ettiğinizden bile yakın.

 

Hollanda
Hollanda

Özellikle Hollanda elektrikli arabaların yaygınlaştırmak konusunda oldukça kararlı. Hollanda hükümeti 2025 yılı sonrasında elektrikli olmayan araçların satışını yasaklamayı planlıyor. Tabii bu yask gelecekteki ulaşım planlarının sadece küçük bir parçası.

Norveç

Norveç de elektrikli arabaları en hızlı yaygınlaştığı ülkelerin başında geliyor. Kuzey ülkelerine seyahat edenleri şaşkınlık içerisinde bırakan konuların başında Tesla Model taksilerin çokluğu. Norveç, 2025 yılı itibari ile trafiğe çıkacak tüm yeni araçların 0 emisyon oranına sahip olmasını şart koşuyor.

Hindistan

Gelişmişlik düzeyi açısından Hindistan belki sizi çok şaşırtabilir ama dünyanın en hızla büyüyen ekonomilerinden biri olan Hindistan’da 2030 yılından sonra sadece elektrikli ve Hybrid arabaların satışı yapılabilecek. Ülkenin büyüklüğü ve gerekli olan şarj istasyonlarının çokluğu sebebiyle bu iyimser hedef ülke için oldukça zorlayıcı olabilir ancak başarılamaz değil.

Almanya

Otomotiv endüstrisinin kalbi sayılabilecek Almanya da benzinli otomobilleri tamamen yasaklamayı planlayan ülkeler arasında. Almanya’nın planına göre 2030 sonrasında ülkede benzinli arabaların satışı tamamen yasak olacak. Ülkenin dünya otomotiv endüstrisindeki yerini de düşünecek olursak bu kararın, tüm otomotiv camiasına etkisi oldukça büyük olacaktır.

Fransa

Çevre Bakanı Nicolas Hulot tarafından hazırlanan plana göre Fransa da 2040 itibarıyla benzinli otomobillerin satışını durduracak. Ancak Avrupa Birliği yasalarında yapılabilecek bir değişiklikle bu plan çok daha erkene de çekilebilir.

İngiltere

Sanırız bu liste İngiltere olmadan eksik olurdu. Birleşik Krallık da Fransa’nın ardından kendi planlarını açıkladı ve onlar da 2040 yılı sonrasında benzinli araçların ülkede satışını yasaklamayı planlıyorlar.

Gidilecek daha çok yol var

Bu planlar gelecek için oldukça iç açıcı. Tabii böyle bir geleceğe hazırlananlar sadece bu ülkeler değil. Dünyadaki en büyük karbon emisyonu yayan ülkelerinden olan Çin de benzinli araç kullanımını yasaklamayı planladıklarını duyurdu ancak bunun için hedef bir tarih henüz belirlemedi.

Benzinli arabaları yasaklayacakları tarihleri duyuran bu ülkelerin nüfusları göz önüne alındığında, çevreye etkileri çok fazla olmamakla birlikte, diğer ülkelere örnek olmaları ve bir baskı yaratmaları yönünde etkilerinin çok olumlu olacağını düşünüyorum. Bunun yanında bu ülkelerin çoğu sadece benzinli arabaların satışını durduracakları tarihleri açıkladılar, kullanımının yasaklanacağı tarihi değil. Mevcut benzinli araçların da yeni elektrikli araçlar ile değiştirilmesi ve tamamen kullanımdan kalkması de yıllar alacaktır.

Yine de bu büyük ekonomilerin insanlığın geleceği için atmış oldukları bu adımlar ve verdikleri sözler oldukça önemli. İnanıyorum ki daha fazla ülke onları izleyerek dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirmek için bu elektrikli araba akımına katılacaklardır.

2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler” için bir yorum

  • Kasım 21, 2017 tarihinde, saat 7:09 am
    Permalink

    Peki ya Türkiye? Yürüyüş yaparken temiz hava çekmek istiyoruz ciğerlerimize fakat hemen dibimizde hareket eden araçlardan çıkan berbat mazot, benzin vs. kokusu hayatımızı kabusa çevirdiği gibi havamızı da kirletiyor ve hastalık üstüne hastalık türüyor.. Tertemiz bir oksijen için bizim ülkemiz ne hedefliyor çok merak ediyorum. Umarım kısa sürede dünyanın heryerinde bu sorun çözülür.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir