6 Soruda Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli, bilinmeyen biri tarafından yaratılan yeni bir para birimidir. En önemli özelliği arada bir banka gibi aracı kurum olmadan transfer edilebilmesidir. Böylece isminizi ve özel bilgilerinizi vermeden, komisyon ödemeden, geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı bir şekilde para transferi yapabilirsiniz. Gün geçtikçe çok daha fazla ticari kurum Bitcoin’i kabul etmekte ve dünya borsalarında değeri hızla artmaktadır. Bitcoin kullanarak internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz, pizzadan otomobile kadar birçok şeyi satın alabilirsiniz.

bitcoin-nedir
Neden Bitcoin?

Bitcoin kullanarak isminizi ve özel bilgilerinizi vermeden alışveriş yapabilirsiniz. Uluslararası ödemeler ve para transferleri çok daha kolay, güvenli ve ucuz olarak yapılabiliyor. Bitcoin hiçbir ülkenin yasaları ve düzenlemelerine bağlı değildir. Küçük işletmeler için çok avantajlıdır çünkü bankalarda %10’a varan komisyon ve işlem ücretleri öderken, Bitcoin ile hiçbir komisyon ödemeden para transferi yapabilirsiniz. Bazı işletmeler de Bitcoin’e yatırım yaparak, değer artışı üzerinden para kazanma yoluna gidebiliyor. Örneğin 2017 yılında Bitcoin % 124’lük bir değer artışı ile en fazla değer kazanan para birimi oldu.

Bitcoins Nasıl Alınır?

Satın Al ya da Takas Et
“Bitcoin exchange” denen birçok yatırım kurumundan kendi para biriminizi kullanarak Bitcoin satın alabilir ya da satabilirsiniz. Mt. Gox en büyük Bitcoin satışı yapan kurumlarının başında geliyor.

Transfer
İnsanlar mobil uygulamalarını kullanarak birbirlerine internet üzerinden Bitcoin gönderebiliyor. Nakit parayı banka üzerinden dijital olarak göndermek gibi bir şey.

Bitcoin Madenciliği
İnsanlar bilgisayarlarını Bitcoin’in paylaşılması için küresel kullanıma açarak Bitcoin madenciliği yapabiliyor. Bilgisayarınız üzerinden veri transferleri ve şifrelemeler yaparak her 10 dakikada bir 25 Bitcoin kazanabilirsiniz. Bir bakıma bilgisayarınızı kullandırdığınız için aldığınız kira bedeli gibi düşünebilirsiniz. Dünya üzerinde Bitcoin madenciliği için çalışan toplam bilgisayar kapasitesi Google’ın toplam sunucularının 100 katı büyüklüğünde.

Bitcoin-Mining
Bitcoins Nasıl Taşınır?

Bitcoin bir dijital cüzdanda saklanıyor ki bu da ya bir bulut üzerinde ya da bir bilgisayar içinde olabiliyor. Bu cüzdan dediğimiz şey aslında sanal bir banka hesabı gibi bir şey ve isterseniz bu cüzdanı kullanarak Bitcoin gönderebiliyor, ödeme yapabiliyor ya da para alabiliyorsunuz. Para transferlerinde bankalardan farklı olarak FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) gibi devlet kurumlarını kullanmıyor.

Bilgilerim Gizli Mi Kalıyor?

Her bir Bitcoin transferinde para gönderenin ve alanın ismi gizli tutulur. Her işlemde kullanıcıların sadece dijital cüzdan numarası görünür. Bu sayede Bitcoin kullanımında para transferleri gizlilik içerisinde yapılabilir. Bitcoin ile satın alınan ürünleri kimin aldığı takip edilemediği için internet üzerinden satışı yapılan illegal ürünlerin satışında Bitcoin kullanılmakta.

bitcoin-güvenlik
Bitcoin’in Geleceği Nasıl Olacak?

Bitcoin dünyada hızla yayılan bir para birimi olmakla birlikte gelecekteki yeri ile ilgili sorular henüz netleşmiş değil. Şimdilik yasalara bağlı olmamakla birlikte, gelecekte bu değişebilir. Hükümetler Bitcoin’in vergilendirilmesi ve kontrolü ile ilgili zorluklardan dolayı Bitcoin’e mesafeli duruyor. Ancak Bitcoin’i bu kadar popüler kılan da aslın da tam da bu hükümetler tarafından kontrol edilemez ve vergilendirilemez durumu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir