Amerikan Ordusu Askerlerine Cep Tipi Drone Dağıtıyor

Amerikan ordusu dünyanın en büyük ordularından biri olmasının yanında en modernlerinden biri. Sadece 2015 yılında Amerikan federal bütçesinin %54’ü askeri gelişime harcanmış. Bu ne demek mi? Bu yılda 599 milyar dolardan fazla bir para demek. Peki Mars’da yeni bir hayat kurmanın peşinde olan Nasa’nın yıllık bütçesi ne kadar dersiniz? Sadece 29 milyar dolar. Bunun da bir çoğu askeri teknolojiler için yapılan araştırmalara harcanıyor. 

Droneları artık hayatımızın her alanında görebiliyoruz. Orduların da insansız hava araçlarını ve droneları kullanmaları ilk değil. Ancak Amerikan ordusu şimdi de savaş alanında askerlerine daha iyi bir görüş alanı verebilmek için ceplerinde rahatlıkla taşıyabilecekleri cep tipi dronlar için 36 milyon dolarlık ilk siparişini verdi.

Amaç savaşta daha az kayıp

FLIR Systems isimli bir firma tarafından üretilen ve küçük bir helikopteri andıran bu dronlar ceplerinde taşıyabilecekleri kadar küçük ve pratik. Askerler gerektiğinde bu donları kullanarak savaş alanına yukarıdan bakabilir ya da bir evin içini risk almadan kontrol edebilirler. Amerikan hükümeti, bu minik dronelar sayesinde çok sayıda Amerikan askerinin hayatını kurtarabilmeyi umut ediyorlar.

Amerikan Ordusu Askerlerine Cep Tipi Drone Dağıtıyor” için bir yorum

  • Nisan 30, 2020 tarihinde, saat 9:24 pm
    Permalink

    Merhaba, sizlere nasıl ulaşabiliriz? Hiç bir iletişim bilgisi bulunmuyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir