Apple AR gözlük hakkında her şey

Apple’ın üzerinde çalıştığı arttırılmış gerçeklik gözlükleri hayatımızdaki giyilebilir teknolojiler kullanımını çok başka bir noktaya taşıyabilir.

Apple her zaman teknolojik gelişmeler ve bunların hayatımıza adaptasyonu konusunda çığır açan bir firma oldu. Şirketin CEO’su Tim Cook’un da belirttiği gibi Apple ilk dokunmatik ekran telefonları çıkartmadı ama tasarımı ve kullanışlılığı ile onu günlük hayatımızın bir parçası yaptı. Yine Apple ilk Mp3 çaları piyasaya çıkartan firma olmadı ama Apple iPod ile müzik dinleme alışkanlıklarımızı ve koskoca müzik endüstrisini yeniden şekillendirdi. İşte bu yüzden Apple’ın arttırılmış gerçeklik gözlüğü tasarlayıp bunu hayatımıza sokacak olması önemli.

Bildiğiniz gibi bu konuda ilk ses getiren çalışmayı yapan firmalardan biri Google. Google Glass konsepti ve tanıtım filminde gösterdikleriyle oldukça ilgi çekmiş, büyük bir beklenti oluşturmuştu. Ancak ürünün teknik olarak tam hazır olmaması ve hem teknolojik hem de kültürel açıdan geniş kitlelerin buna hazır olmaması projenin çöpe gitmesine neden olmuştu. Peki şimdi Apple bunu başarabilecek mi?

Öncelikle Google Glass üzerinden oldukça uzun bir zaman geçti ve bu süre içerisinde gerek yaygın internet hızı, gerek teknolojinin büyük kitleler tarafından adaptasyonu oldukça artış gösterdi. İnsanlar piyasadaki çeşitli VR ve AR gözlükleriyle bu teknolojiye alıştılar ve bir pazar oluşmaya başladı. Tabii halen çok pahalı olan bu teknolojilerin daha da yaygınlaşması için ucuzlaması gerekiyor. İşte Apple bunu hedefliyor. Bir yandan 5G yüksek hızlı internetin hayatımıza girecek olması, bir yandan da bu teknolojinin daha kullanışlı ve ucuz hale gelmesiyle çok daha büyük kitlelere ulaşacağına inanıyor.

Apple AR gözlük fiyatı nedir?

Tim Cook’un oldukça önem verdiği arttırılmış gerçeklik aslında uzun zamandır Apple’ın öncelikleri arasında. Gerek farklı AR firmalarını kendi bünyesine katarak gerekse yeni telefonlarını AR uygulamaları ile uyumlu hale getirerek bunun sinyallerini veriyordu.

Her ne kadar Apple AR gözlüğünün 2020 yılında çıkacağı söylentisi ortalıkta dolaşsa da Apple’ın 2020 için açıkladığı iPhone 12, Apple Watch 6 gibi ürünler listesinde yok. Bu konularda tahminleri genelde doğru çıkan Apple’a yakın bir kaynağın belirttiğine göre bu gözlük en yakın 2023 yılında piyasaya çıkabilir. Apple Haziran 2020’de yapılacak olan Dünya Gelişticiler Platformu toplantısında (WWDC 2020) AR platformundaki güncel gelişmeleri paylaşacak ve belki bu gözlükle ilgili de biraz perdeyi aralayabilir. Apple’dan sızan bilgilere göre firma 2020 yılı başında, Apple’ın telefonlarını da yapan, Çinli Changying Precision firması ile gözlüğün kasasının yapımına başlayacak.

Apple AR gözlük fiyatı tabii henüz açıklanmadı ama bu konuda yorum yapan uzmanlar, piyasadaki Microsoft Hololens 2 gibi 3500 Dolara mal olan alternatiflerinden ucuz olacağı konusunda hem fikir. Apple AR gözlüklerinin bütün işlemlemeyi iPhone üzerinde yapması ve böylelikle Hololens gibi cihazlardan daha az ve kompleks parçalardan oluşması düşünülüyor. Bu demek oluyor ki muhtemelen Apple gözlükleri sadece son nesil Apple cihazları ile uyulu çalışabilecek.

Peki nedir Apple AR gözlük?

Bloomberg’in raporuna göre en basit anlatımıyla Apple gözlük telefondaki bilgileri gözünüzün önüne getirecek. Gözlük kullanıcının telefonuyla eşleşecek ve mesaj, resim, yön bilgisi ya da oyunlar gibi birçok bilgiyi gözünün önüne getirecek. Bunu yaparken de VR gözlükleri gibi sizi etrafınızdan tamamen ayırmadan her iki ortamı da, hem sanal hem gerçek dünyayı aynı anda göstererek yapacak. Apple muhtemelen yeni geliştirdiği uygulamalarla da AR kullanımını arttırmanın ve daha kullanıcı dostu yapmanın bir yolunu da bulacak.

Gözlüğün tasarımı ile ilgili dedikodu ve spekülasyonlardan başka bir bilgi yok. Ancak bunun yaygınlaşması hedefini düşündüğümüzde ve Apple’ın kullanışlı tasarımlar yapma önceliğini de göz ününe aldığımızda, bu gözlüklerin mevcut alternatiflerinden çok daha ince, hafif ve şık olmasını bekleyebiliriz. Günlük hayatta giymekten keyif duyacağınız modası eskimeyecek şık bir tasarımı olacağını düşünüyorum. Apple AR gözlüklerinin kendi başına kullanılmayıp bir iPhone aksesuarı olacağını düşündüğümüzde, gerek renkleri gerekse tasarım detaylarıyla aynı Apple Watch gibi iPhonelara uyumlu olmasını bekleyebiliriz. Apple’dan yetkililerinde belirttiği gibi sadece iPhonelar ile değil, iPad ya da Mac gibi diğer cihazlar ile de kullanılabilecek.

Resimlerde gördüğünüz tasarımlar tamamen tahminler ve hayalden oluşsa da bildiğimiz bir şey var ki Apple gözlük bir gözlük gibi olacak, garip uzay aracı kaskı gibi değil. Bakalım Apple daha önce de yaptığı gibi bu alanda bir devrim yaratıp, bu teknolojiyi günlük hayatımıza taşımayı başarabilecek mi?

Siz ne diyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağıya bırakmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir