Apple ve Cochlear ilk iPhone Uyumlu Koklear İmplant Cihazını Tanıttı

Apple işitme sektörüne en fazla yatırımı yapan teknoloji firmalarının başında geliyor. Apple son olarak koklear implant sektörünün dünya lideri Cochlear firması ile birlikte ilk iPhone uyumlu koklear implant cihazını geçtiğimiz günlerde tanıttı.

Koklear implant ileri ve çok ileri derecede işitme kayıplı bireylerde ameliyat ile yerleştirilen bir cihaz ve işitme cihazının yeterli olmadığı durumlarda kullanılıyor. Cochlear firmasının sitesinde koklear implant ile nasıl duyarız? Sorusunun cevabını görebilirsiniz.

Telefondan Direkt Ses Aktarımı

Cochlear firmasının ürettiği dünyanın ilk iPhone uyumlu Nucleus 7 ses işlemcisi artık sesleri Apple cihazınızdan direkt koklear implant işitme cihazına iletebiliyor. Ayrıca, cerrahi bir operasyon ile yerleştirilen koklear implant cihazının ses ayarları da bir iPhone yardımı ile yapılabiliyor.

İşitme endüstrisinde iOS cihazları ile uyumlu birçok işitme cihazı olmasına rağmen bu teknoloji koklear implant ile uyumlu hale henüz getirilememişti. Cochlear firmasının Nucleus 7 ses işlemcisi bu alanda bir ilk oldu. Bu özellik sayesinde bu cihazları kullanan işitme kayıplı bireyler belki de ilk defa normal işiten kişilere oranla daha avantajlı duruma geliyor.

İşitme Kayıplı Sayısı

Dünya sağlık örgütünün açıkladığı son verilere göre dünyada 360 milyon kişi işitme kaybı yaşıyor ve bunların 32 milyonu çocuk. Apple’ın bu büyük sorunu görüp bu konuda işitme firmaları ile işbirliğine gitmesi oldukça sevindirici. Apple son olarak işitme cihazı ve koklear implant firmalarının kendi cihazlarına yükleyebilecekleri bir protokol geliştirdi ve bunu ücretsiz olarak paylaştı. Umarız bu yaklaşım Android gibi diğer telefon platformlarına da örnek olur.

Koklear implant alanında devrim yaratan Nucleus 7 cihazının önümüzdeki yıl içinde Türkiye’deki koklear implant kullanıcıları ile buluşması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir