Apple Her Yeni Sürümle Eski Telefonları Yavaşlatıyor Mu?

“Acaba Apple her yeni iOS sürümü ile önceki nesil telefonları yavaşlatıyor mu?”  Hepimiz, mutlaka bu şehir efsanesini duymuşuzdur. Bunun, Apple’ın yeni telefonları satabilmesi için yaptığı bir hile olduğunu düşününler hiç de az değil. Birçoğumuz her iOS güncellemesinde “Acaba eski iPhone cihazıma yeni iOS güncellemesini yüklemeli miyim?” “Acaba yeni güncelleme telefonumu yavaşlatır mı?” gibi sorular soruyoruz. İşte bilgisayar sistemlerine performans testleri yapan Futuremark firması bu şehir efsanesine bir son verdi ve yaptığı testler ile işin gerçeğini ortaya çıkarttı.

Futuremark firması, çeşitli iPhone modellerinin performanslarını 18 ay boyunca 3DMark performans ölçümleme uygulamasını kullanarak test etti. Testin sonuçlarına göre, iPhone 5S’in zaman içerisinde yapılan güncellemeler ile GPU ya da CPU performanslarında hiç bir gerileme olmadığı gözlendi. Diğer iPhone modellerinde de yine benzer sonuçların görüldüğü kanıtlandı.

iphone-5s-performans
Şehir Efsanesinin Sonu

Futuremark bu çalışmayı Harvard’ın yaptığı “Apple her yeni çıkan modelle eski modellerin performansını kasti olarak düşürüyor” raporuna cevap olarak yaptı. Harvard’ın bu çalışmasının temeli iPhone model 1. Jenerasyon yavaşlaması yeni bir model çıktığında tavan yapıyor iddiası üzerine atılmış.

İşin aslı bu rapor gerçek bile değil. Snopes sitesine göre bu iddia bir Harvard öğrencisinin Google Trendleri üzerine yaptığı çalışmanın bir parçası ve bu araştırmanın sonuçları zamanla abartılarak aktarıldığı için böyle bir sonuç çıkmış. Tabii sizin eski Apple ya da başka marka telefonunuzun zamanla yavaşlamasına sebep olan başka gerçekler var ki bunların hiç biri Apple ile ilgili komple teorileri ile alakası olmayan şeyler.

Ayrıca her geçen gün gelişen teknoloji ve Apple’ın muhteşem pazarlama ekibinin yetenekleri düşünüldüğünde Apple’ın size yeni bir iPhone modeli aldırması için eski telefonunuzu yavaşlatmasına da ihtiyacı yok gibi duruyor. Zira asgari ücretin 1500 TL’nin altında olduğu ülkemizde bile neredeyse 10 kişiden 3’ü iPhone kullanıyor.

Apple Her Yeni Sürümle Eski Telefonları Yavaşlatıyor Mu?” için bir yorum

  • Ekim 22, 2017 tarihinde, saat 5:50 am
    Permalink

    Nedense yeni bir sürüm geldiğinde telefonumda hep bir arıza meydana geliyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir