Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Artık Çok Farklı

Google tarafından desteklenen arttırılmış gerçeklik (Augmented-Reality) firması Magic Leap uzun zamandır merakla beklenen gözlükleri Magic Leap One Creator Adition’ı 2018’in ilk aylarında satışa çıkartıyor.

Alışılmış büyük AR gözlüklerine göre çok daha küçük görünen gözlükler piyasadaki rakiplerinden oldukça farklı. Magic Leap One çevrenizi tanımak için ışık alanı teknolojisini kullanıyor ve bu da onun çok daha net bir görsel yerleştirmesi yapabilmesini sağlıyor. Bu özelliği de onu diğer arttırılmış gerçeklik alanında diğer rakiplerinden ayırıyor.

Magic Leap One bir gözlük, bir kontrol kumandası ve bir mini bilgisayardan oluşuyor. Yuvarlak gözlüklerde aynı zamanda kulaklık ve hareket sensörlerine sahip kameralar bulunuyor. Dokunmatik bir pede sahip kontrol kumandası Samsunf Gear VR kumandasının gelişmiş bir versiyonuna benziyor. Tüm bu ekipman eski CD çalarlara benzeyen yuvarlak şekilli bir bilgisayar ile yönetiliyor. Üstelik bu mini bilgisayarı vücudunuza takabiliyor ve çok daha mobil bir hale gelebiliyorsunuz.

Magic-leap-bilgisayar

Bu kendi kendine çalışan bir kontrol ünitesi olduğu için başka bir bilgisayara ya da telefona bağlamanıza da gerek yok. Magic Leap One’ın ilk çıkacak versiyonu Creators Edition, yani uygulama üreticileri ve firmalar için yapılmış bir versiyon. Ancak tüketiciler için hazırlanan versiyonu ne zaman satışa çıkacak ve fiyatı ne olacak bu henüz belli değil.

Gözlükte Birçok Kamera Var

Microsoft HoloLens ve diğer birçok arttırılmış gerçeklik gözlüğünde olduğu gibi Magic Leap One’da da hareketlerinizi ve çevrenizi takip edebilmek için birçok kamera var. Bu sebebten dolayı Vive, Oculus gibi sanal gerçeklik gözlüklerinde olduğu gibi ayrı bir oda sensörüne gerek yok.

Magic Leap’in en önemli özelliği odayı çok detaylı bir şekilde taraması ve holografik nesneleri çok doğru bir şekilde odanın içine yerleştirebilemesinden kaynaklanıyor. Artık holografik bir nesne aynı gerçek dünyadaki gibi önünde durduğu şeyi tamamen kapatabiliyor. Yapılan demoda göründüğü gibi önünüzde bir robot durduğu zaman, robotun arkasını göremiyorsunuz, bu da çok daha gerçekçi bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Magic Leap one aynı zamanda sanal görüntülerde bir stabilite sağlamış gibi görünüyor. Yani oyun oynarken sanal objeler sürekli yerlerinden kaymıyorlar, aynı gerçek dünyadaki gibi sabit ve stabil durabiliyorlar.

Bu ürün ile ilgili daha detaylı bilgileri ve demoları yakında yapılacak olan CES 2018’de göreceğiz diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir