Asus ZenFone AR 2017’in En Çok Konuşulacak Telefonu

Sanal gerçeklik (virtual reality) ve arttırılmış gerçeklik (augmented reality) son yıllarda hayatımızı değiştiren yeniliklerden. Arttırılmış gerçeklik geçtiğimiz yıl Pokemon Go oyunuyla birlikte milyonlara ulaşmayı başardı. Asus’da bu trendi ilk yakalayan firmalardan.

ASUS şimdi bu iki özelliği de bünyesinde barındıran bir telefonla gelmeye hazırlanıyor. Asus ZenFone AR telefon endüstrisinin gelecekte ne yeniliklerle geleceğinin ilk göstergelerinden diyebiliriz.

Telefon, Google’ın Daydream View VR başlığı ile uyumlu olarak geliştirildi ama aynı zamanda başka hiçbir telefonda olmayan, 3D tarama özelliği eklenerek yenilenmiş 3’lü kamera sistemi(Tri-Cam) sayesinde Google Tango arttırılmış gerçeklik uygulamasını da destekliyor.

ZenFone AR çok hızlı bir Qualcomm Snapdragon 821 işlemciye sahip ve bu işlemci hızını dengeleyebilmek için de özel “vapor cooling” denen bir soğutma sistemine sahip. Üçlü kamera sistemi hareket, derinlik sensörleri ile 23 Mp’lik bir kamerayı bünyesinde birleştiriyor. Telefon içindeki tüm bu ekstra parçalara rağmen rakiplerine göre oldukça ince ve hafif görünüyor.

Pazardaki boşluğu dolduruyor

ZenFone AR, sanal ve arttırılmış gerçeklik arasında bir köprü olacak gibi görünüyor. Sanırız Google da bu tip Tango ve Daydream uygulamalarını bir şemsiye altında toplayan cihazları destekleyerek, bu iki uygulamanın birlikte çalışmasından neler elde edilebilir bunu inceleyecek. Şimdilik çok fazla aklınızı başınızdan alacak Tango uygulaması yok ama YouTube, Netflix, Streetview gibi Daydream VR uygulamaları günden güne büyüyor. 

İlk defa CES 2017’de tanıtımı yapılan Asus ZenFone AR’ın 2017 yılı ortalarına doğru piyasaya çıkması bekleniyor ve henüz fiyatı belli değil.

Teknik Özellikleri
  • 7-inch Super AMOLED display (2,560x1,440 pixels)
  • Android 7.0 Nougat
  • 6GB RAM
  • Qualcomm Snapdragon 821 işlemci
BONUS

Tango gibi arttırılmış gerçeklik uygulamalarının şimdilerdeki en iyi kullanım alanı oyunlar ve alışveriş. Örneğin AR saysesinde evinize alacağınız mobilyanın evinizde nasıl duracağını telefonunuzdaki kamera ve uygulama ile görebiliyorsunuz. Video'yu izleyinde ne demek istediğimizi daha net anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir