Avatar’daki parlayan bitkiler gerçek oldu

Bir grup rus bilim insanı iki çeşit tütün bitkisinin genleri ile oynayarak onların karanlıkta ışıldamalarını sağlamayı başardı.

Avatar filminin hiç kuşkusuz en büyüleyici sahnelerinden biri, filmin kahramanı Jake’in gece ormanda birbirinden büyüleyici parlayan bitkilerin ve hayvanların arasında gezdiği sahnedir. Hele filmi benim gibi üç boyutlu gözlüklerle izlediyseniz seyrine doyum olmaz bir sahne olduğunu hatırlayacaksınız. İşte bu bitkileri gerçek hayata geçirmek için çalışan rus bilim insanları bunu başardıklarını söylüyorlar.

Amaç bitkileri daha iyi anlamak

Bitkilerin gelişimini hızlandırılmış olarak izleyebileceğiniz videoda, parlayan yaprakların büyüleyici görüntüsü gerçekten etkileyici. Bilim insanları daha önce de başka bitkilere çeşitli kimyasallar enjekte ederek gece parlamalarını sağlamışlardı ancak ilk defa dışarıdan bir şey enjekte edilmeden, genetiği değiştirilmiş bir bitkinin bu şekilde parlaması sağlandı.

Parlayan Bitkiler

Bu çalışmanın amacı tabii ki seraların yılbaşı süsü gibi parlamasını sağlamak değil. Bilim insanları bitkilerin metabolizmasının nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için çevresel değişimlere nasıl tepki verdiklerini görmek istiyorlar.

Peki nasıl oluyor?

Journal Natura’da yayımlanan makaleye göre bitkilerin bu şekilde parlaması için “fungal biyolüminesans sistemi” kullanmışlar. Bu sistem bitkideki genel asit bileşenlerini lüciferin’e çevirebiliyor. Bu da organizmalarda doğal olarak biyolüminesans üreten bir bileşen.

Bilim insanlarının belirttiğine göre bitkilerdeki parlaklık çıplak gözle görülebilecek kadar net ancak ortamı aydınlatacak ya da kitap okunacak kadar da parlak değil. Bir sonraki aşamada ise petunya, gül gibi daha fazla bilinen bitki türleri ile çalışılacak ve aynı sonuçlar elde edilip edilmeyeceği görülecek. Dergideki makalede belirtildiği üzere benzer yöntem hayvanlar üzerinde de uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir