CanGuRo Size Hem Arkadaş Hem de Araç Olacak

Japonya’daki Tokyo üniversitesi ve Takayuki Furuta Robot Teknolojileri Merkezi tarafından geliştirilen CanGuRo isimli bu robot mobilet diyebileceğimiz araç, gelecekteki yaşam tarzımız ile ilgili ilginç bir vizyon sunuyor.

CanGuRo bir taraftan kendi giden bir otonom bir araç bir taraftan akıllı asistan özelliğine sahip bir robot. Bu araç isterseniz sizi takip ederek ellerinizdeki yükü taşımanıza yardım ederken isterseniz de tek tuşla 3 tekerlekli otonom bir araca dönüşerek sizi gideceğiniz yere götürebiliyor. Ulaşım aracı için çok da hızlı sayılmaz sadece 10 km hıza ulaşıyor ama yürümekte zorlanan yaşlılar ya da etrafın keyfini çıkartarak bir yerden bir yere gitmek isteyenler için iyi bir alternatif olabilir.

İstediğiniz Yere Kendi Gidiyor

Cep telefonu uygulaması da bulunan aracı, uygulama üzerindeki haritada belirlediğiniz bir noktaya gönderebileceğiniz gibi araç görüntü tanıma teknolojisi ile engelleri de tanıyarak çarpışmaları önleyebiliyor. Araç aynı zamanda manuel olarak da kullanılabiliyor. Aracı sağa ya da yola yatırarak yön verebilir, motosiklet gibi hızını arttırıp azaltabilirsiniz.

CanGuRo şimdilik konuşamıyor ancak aracın arkasındaki tasarım ekibi bunun üzerinde de çalışıyor. İnsanların günlük hayatlarında kullanabilecekleri bu tarz bir aracın üzerinde birçok firma çalışıyor. Ancak müşterileri kalbinden vuracak ve doğru fiyatlandırılmış kullanışlı bir araç bu alanda büyük bir pazar yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir