Elon Musk Merakla Beklenen Elektirikli Tırları Tanıttı ve Bir De Sürpriz Yaptı

Geçtiğimiz günlerde Tesla yeni elektrikli tırları Tesla Semi’yi tanıttı. Yapılan tanıtım gecesinde Tesla CEO’su Elon Musk yeni elektrikli tırların özellikleri detaylı bir şekilde anlattı. Ancak Musk, bununla da kalmadı bir de beklenmedik bir sürpriz yaparak 400 km menzile sahip yeni Tesla Roadster’ı da tanıttı.

Evet doğru duydunuz. Herkes sadece Tesla elektrikli tırları görmeyi beklerken tırın içinden bir de yeni dizaynı ile Roadster çıktı. Daha önce ne bir ön duyurusu yapıldı, ne de bir dedikodusu duyuldu. Ve güzel tarafı bu arabanın inanılmaz güzel özellikleri var.

Dünyanın en hızlısı

Tesla fanlarının yakından bildiği gibi Roadster aslında Tesla arabalarının ilk satışa çıkan modeli ve bütün hikayenin başladığı bir araba. Bu yeni Roadster eskisine göre oldukça etkileyici görünüyor. Öncelikle 0’dan 100 km’ye sadece 1.9 saniyede çıkıyor. Bu spor arabalar içerisinde en hızlısı olacağı anlamına geliyor. Bugüne kadar hiç bir araç 2 saniyenin altına inememişti. Sadece bununla da kalmıyor aynı zamanda saatte 400 km hıza kadar çıkabiliyor.

Tek Şarj İle 965 km

Ancak bence açıklanan özelliklerin en etkileyici olanı tek şarj ile gidebildiği mesafe. Tesla Roadster tek şarj ile 965 km mesafeyi kat edebiliyor. Bu da Roadster’daki 200 kWh’lik yeni piller ile mümkün olabiliyor. Sanırız bu piller benzin endüstrisinin de sonunu getirecek son darbe olacak. Eğer bu açıkladığı rakamlar gerçekleşirse, Musk’ı elektrikli otomobil tahtından indirmek gerçekten zor olacaktır.

Yeni Roadster’da spor görünümüne rağmen 4 adet koltuk var. Gerçi arka koltuklar oldukça küçük. Musk’ın söylediğine göre bu araba da elektrikli tırlar gibi 2020 yılında satışa çıkmış olacak. Tabii uzun bir bekleme kuyruğu olan Model 3’lerin taleplerine yetişmek geciktikçe bu aracın da kullanıcılar ile buluşması 2020’den biraz daha geç bir zamana sarkabilir.

Roadster fiyatı herkesin merak ettiği diğer bir konu ama aracın satış fiyatı bu tanıtımda açıklanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir