Elon Musk SpaceX İle Tarih Yazıyor

SpaceX, 2002 yılının Mart ayında PayPal'ın ve Tesla Motor'un kurucuların, Amerika'nın yeni dahi çocuğu Elon Musk tarafından insan ırkını Mars'da kolonileştirmek için kuruldu. Şimdi bile kulağa en az 2002'deki kadar çılgınca gelen bu fikir artık o kadar da imkansız görünmüyor. SpaceX'in bu zorlu Mars yolculuğundan önce aşması gereken bir çok zorluk var ve bunların en başında uzaya uçuş maliyetlerinin düşürülmesi. İşte bunu başarabilmek için Elon Musk'ın çok dahiyane bir fikri vardı; yeniden kullanılabilir fırlatma roketleri!

Fırlatma roketleri ana gemiyi uzaya taşırlar ve görevlerini tamamladığında ana gemiden ayrılarak dünya düşerler. Milyonlarca dolara mal olan bu roketler malesef çöp olurlar. SpaceX işte bu sorunu çözmek için uzun zamandır çalışıyordu. Amaçları fırlatma roketlerinin görevlerini tamamladıktan sonra dünyaya sağlam bir şekilde inmesi ve yeniden kullanılmasıydı. 

İlk en büyük başarıyı 21 Aralık 2015'de, Falcon 9 fırlatma roketini Cape Canaveral uzay üssünde bir rampaya indirerek elde ettiler. Bu uzay çalışmaları tarihinde bir devrim niteliğindeydi ve uçuş maliyetlerini neredeyse yarıya indirmek anlamına geliyordu.

 

SpaceX ekibi ve Elon Musk roketlerin yeniden dünyaya inişi üzerindeki çalışmalarında bir büyük adımı da 8 Nisan 2016'da Falcon 9 roketini Atlantic okyanusu üzerindeki bir yüzen platforma indirerek attı. Böylelikle Mars hayalinde ona inanmayanların sayısınıda bir hayli azalttı.

Şimdi artık hedef kızıl gezegen Mars. Elon Musk'a göre her şey şimdi olduğu gibi yolunda giderse 2026'da ilk insansız gemiyi gönderecekler. Bu geminin görevi daha sonra gidecek astronotlar için gerekli malzemeleri taşımak ve ilk yerleşim için zemin hazırlamak. Eğer bu da başarılı bir şekilde gerçekleşirse, 2030 yılında Mars üzerindeki ilk ayak izlerini görmeye başlayacağız.

Bu konu sizi de heyecanlandırıyorsa, SpaceX'in Mars Planlarını bu linkte bizzat Elon Musk'ın ağzından izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir