En Büyük Evrensel Temel Gelir Denemesi Kenya’da Yapılıyor

Robotların çalışacağı yeni dünyada Evrensel Temel Gelir’in toplumların ilerlemesi ve gelişimi için ne kadar önemli olduğunu size bahsetmiştik. Bu fikir Elon Musk, Bill Gates gibi çok önemli isimler tarafından da desteklenen bir finansal model. Şimdi bu Evrensel Temel Gelir sisteminin işe yarayıp yaramadığı Kenya’da büyük bir ölçekte denenecek.

GiveDirectly isimli yardım kuruluşu 2008 yılından beri Doğu Afrika’daki fakir köylere direkt nakit para veren bir yardım kuruluşu. Bu kuruluş geçtiğimiz günlerde dünyadaki en büyük evrensel temel gelir denemesini Kenya’da yapacağını açıkladı.

evrensel-temel-gelir-kenya
Şanslı Binlerce Kişiye Aylık Sabit Gelir

13 Kasım’dan itibaren yaklaşık 60.000 kişiden oluşan 40 köy halkı, 12 yıl boyunca, hiçbir karşılık beklenmeden yaklaşık 22,5 Dolar aylık alacak. Aynı zamanda 80 farklı köyde aynı miktarda aylık parayı 2 yıl boyunca alacak. Bunun dışında 80 adet köy de bu iki yıllık parayı bir kerede toplu olarak alacak ve 100 adet köy de hiç bir yardım almayacak.

Bu çalışma ile insanlara para vermek ve vermemek arasındaki farkı görebileceğimiz, bugüne kadar elde edilmiş en kapsamlı bilginin toplanması umuluyor. Örneğin şu sorulara cevap bulunması düşünülüyor: İnsanlar çalışmayı bırakacak mı? Yoksa iş mi kuracaklar? Bu parayı içkiye ve uyuşturucuya mı yatıracaklar yoksa eğitime mi harcayacaklar?

Bu çalışma ile aynı zamanda finansal güvenliği sağlanan kişilerin suça ve şiddete daha az eğilim gösterip göstermediği de incelenecek.

GiveDirectly Finans Müdürü Joe Huston şöyle diyor: “Evrensel temel gelir planımızı açıkladığımız 19 aydan beri tepkiler harikaydı. Evrensel temel gelir üzerine tartışmalar da artarak devam ediyor. Kimi bunu çok saçma bulurken kimileri de 20. yüzyıldaki insan hakları hareketine benzetiyor.”

İlk Sonuçlar 1-2 Yıla Hazır

Evrensel temel gelir o kadar yeni ki gelişmiş ülkelerdeki araştırmacılar henüz yeterli bir bilgiye sahip değiller. Diğer denemeler ile de bu bilgi boşluğunu doldurmaya çalışıyorlar.

California’nın Oakland bölgesinde yeni girişimciler yetiştirmek isteyen Y Combinator şirketi bir pilot çalışma yaptı ve çeşitli insanlar aylık 1000$ ila 2000$ arası aylık gelir aldılar. Alınan sonuçlar oldukça umut verici olduğu için Y Combinator, tüm Amerika’yı kapsayan daha kapsamlı bir çalışmayı 2018 yılında başlatmayı planlıyor.

Huston ise “ Artık bizim işimizi yapmamızın ve bekleyip görmemizin zamanı geldi” diyor. İlk sonuçların önümüzdeki yıl ya da 2 yıl sonra alınması umuluyor. Bu köyleri takip ederek 10 yıl sonra da kesin sonuçların alınması bekleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir