En İnanılmaz 9 DARPA Projesi

Amerika’da NASA gibi birçok kuruluşun bağlı olduğu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) yani Türkçesiyle İleri Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı bugüne kadar hep teknolojik gelişmelerin baş mimarı olmuş bir kuruluş. Amacı Amerika’nın ulusal güvenlik projelerine yatırımlar yaparak çığır açan buluşlara imza atmak. DARPA’nın yaptığı birçok proje bugüne kadar hiç su yüzüne çıkmasa da birçok proje de içinde yaşadığımız dünyayı tamamen değiştirdi.

Örneğin, bugün telefonlarımızda her gün kullandığımız GPS ve hayatlarımızı tamamen değiştiren internet bir DARPA projesi. Bunun gibi birçok projesi hayatımıza giren DARPA’nın en inanılmaz projelerine sizin için şöyle bir göz atalım istedik. İşte yok artık diyeceğiniz 9 inanılmaz DARPA projesi

ACTUV
1-ACTUV

ACTUV (ASW Continuous Trail Unmanned Vessel) yani durmaksızın giden insansız gemi projesinin amacı, deniz altılara karşı durmaksızın savunma görevi yapan insansız drone bir gemi geliştirmek. Yüksek teknolojili sensörleri sayesinde üzerinde tek bir mürettebata bile ihtiyacı olmayacak. Tüm sahil şeridinde devamlı gözlem yaparak düşman gemilerinin girişini imkansız hale getirecek.

2-Warrior Web

Askerliğin en zor yanlarından biri savaşmaktan çok kilolarca yükle oradan oraya koşturmak. Ortalama bir asker intikal boyunca üzerinde kilolarca ağırlıkta mühimmat ve teçhizat taşımak zorunda. İşte bu yükü biraz olsun hafifletmek ama bunu yaparken de hareket kabiliyetini kısıtlamamak için DARPA Warrior Web projesini geliştirmiş. Warrior Web yumuşak ve esnek bir malzemeden üretilmiş bir exoskeleton. Bu bir ağ gibi vücudu saran kıyafet yüksek ağırlıklarda bilekleri, dizleri, beli, sırtı ve omuzları koruyor. Bu özel kıyafet sayesinde daha fazla yükleri rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz. Bu kıyafetin yaşlılardaki hareket zorluklarını da çözebileceği düşünülüyor.

3-XS-1 Uzay Uçağı

SpaceX tekrar kullanılabilir roketleri hayatımıza sokarken, DARPA da oldukça iddialı hedeflere sahip kendi roketlerini geliştiriyor. Bu projede DARPA’nın amacı 1300 kg ağırlığındaki kargoları her 10 günde bir uzaya göndermek ve bunu yaparken de her bir gönderim için 5 milyon dolarlık bütçeyi aşmamak. 2020 yılı için 15 adet test uçuşu şimdiden planlanmış bile. Bu uçuşlar her on günde bir 1 adet olmak üzere 10 defa yapılacak.

4-Dragon Dream

DARPA, Uçak firması Worldwide Aeros Corp., ile birlikte yüksek kargo taşıma kapasitesine sahip, yarı esnek gövdeli bir hava aracı yapmayı hedefliyor. Dragon Dream aslında yapılmak istenen geminin yarı boyutlu ön test modeli. Bu model 2013 yılında ilk uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti. Gerçek boyutlarda yapılacak asıl gemi 500 tonluk bir yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

5-Project FALCON

Hipersonic uçaklar ile ilgili teknolojik sınırlar saymakla bitmez, özellikle de bu süpersonik hızı uzun süreler sürdürebilmek neredeyse imkansız. DARPA, Falcon Hipersonik Teknoloji Uçağı (HTV-2) ile bu imkansızlıkları aşmayı planlıyor. DARPA’nın belirttiğine göre bu projenin ana amacı dünyanın her yerine 1 saat içinde gidebilen bir uçak yapmak. Şimdiye kadar 2010 ve 2011 yıllarında iki adet test uçuşu denemesi yapıldı ancak iki uçuş da son dakika teknik sebeplerden dolayı iptal edilmek zorunda kaldı.

6-Ground X-Aracı

Zırhlı araçların en büyük sıkıntısı oldukça hantal olmaları. Bir araçta daha fazla zırh daha hantal, daha pahalı, daha fazla insan gücü isteyen araçlar demek. DAPRA Ground X projesi ile amaç; daha hızlı, atik, uzaktan sanal olarak yönetilebilecek bir off-road arazi aracı üretmek. Aracın senörleri sayesinde hiçbir penceresi olmayacak araç kızıl ötesi kameralar ile de görülmeyecek. Bunun yanında minimal düzeyde ses yapacak ve radarlara yakalanmamak için neredeyse hiç elektromanyetik dalga yaymayacak.

7-BRAIN Projesi

İnsan beyni ile bilgisayarı birleştirebilmek için çalışan kurumların en başında DARPA geliyor. BRAIN adı verilen projede bir sürü üniversite, teknoloji firması ve nörobilim uzmanı çalışıyor. Facebook DARPA ile birlikte bu projede çalışan firmalardan sadece biri. Proje oldukça akıl dışı görünse de en esi projelerden biri ve 2013 yılından beri üzerinde çalışılıyor. Projenin öncelikli amacı insan beynini daha iyi anlayabilmek ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara son vermek.

Landing-gear-darpa
8-Robotik İniş Takımı

2015 yılında başlayan projenin amacı düz olmayan ve hatta hareket halindeki yüzeylere iniş yapabilen bir araç geliştirmek. Helikopter gibi düz iniş yapabilen mevcut araçlar inebilmek için düz ve sabit yüzeylere ihtiyaç duyuyorlar. 2015 yılında yapılan ilk test uçuşunda yarısı platforma yarısı yere gelecek şekilde düz olmayan bir yüzeye ilk iniş yapıldı. Tabii bu iniş şimdilik sadece minyatür helikopter tarzı bir araçla yapıldı. Gerçek aracın en az 4 kişilik bir helikopter büyüklüğünde olması hedefleniyor.

9-Kendini Onaran Evler

DARPA, 2016 yılında “yaşayan materyaller mühendisliği” diye adlandırılan bir program başlattı. Amaç yaşayan, büyüyen ve hatta kendini tamir edebilen inşaat materyalleri yaratabilmek. Örneğin duvarda oluşan çatlaklar yaşayan materyallerin birbirlerine tekrar tutunması sayesinde onarılacak ve materyaller içerisinde bulundukları her türlü çevreye uyum sağlayacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir