En iyi kameraya sahip telefon

Ona Çin’in iPhone diyorlardı ama Huawei yeni modeli P40 Pro’nun bazı özellikleri ile iPhone’u bile geride bırakmış görünüyor. Telefondan beklediğimiz en önemli şeylerden biri olsa da tabii ki kamera bir telefonu zirveye taşımak için yeterli değil. Zira artık Android platformunda çalışmadığı için istediğiniz uygulamalara ulaşmanız pek mümkün olmayabilir.

Huawai katlanır akıllı telefon yarışında biraz geri kalsa da yeni piyasaya çıkan Huawei P40 Pro modeli telefondan beklediğinizin fazlasını size verebilir. Huawei P40 Pro’yu sizin için detaylı inceledik.

Tasarım

Telefonun tasarımı oldukça başarılı. Çok zarif hatlara sahip olmasının yanında telefonun arkasındaki donuk mat görünümü harika durmuş. Arka yüzeyindeki logonun cam yüzeyin içine yansıması güzel bir görünüm katmış. Huawei P40 Pro, siyah, mavi, gri, beyaz ve gümüş olmak üzere beş farklı renk seçeneğine sahip.

Lensleri ve sensörleri düzgün bir şekilde hizalananmış arka kamerası birkaç milim dışarda duruyor ve ilk bakışta gözünüz bu tasarıma takılıyor. Telefonun köşeleri hoş bir şekilde yuvarlandığı için elinize çok rahat bir şekilde oturuyor. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki gelişmiş lenslere sahip kamerası ve pil kapasitesiyle biraz hacimli bir telefon. Minik eller ve parmaklar için biraz büyük kalabilir.

Görüntü kalitesi ve güvenlik

Huawei P40 Pro 6.58 inch OLED bir ekrana, 2640 x 1200 pixel çözünürlülük ve 90Hz yenilenme hızına sahip. Akran içinde parmak izi sensörü olduğu gibi isterseniz yüz tanıma teknolojisini de kullanabiliyorsunuz. Muhteşem selfieler çekebilmeniz için ön kamerası çift lense sahip ve ekranın sol üst köşesine yerleştirilmiş.

Video kalitesi oldukça iyi ancak uygulama olmadığı için YouTube videolarını websitesi üzerinden izlemek zorunda kalacaksınız. Netflix ya da Amazon prime videolarını 4K çözünürlükte izleyebiliyorsunuz. Her ne kadar uygulama üzerinden izlenmese de P40 Pro’nun görüntü kalitesi iPhone 11 Pro seviyesinde diyebilirim. Ancak bu görüntü kalitesine yakışmayacak bir ses sistemi var. Telefonun alt kısmında tek bir hoparlör var ve oldukça küçük. Özellikle böyle bir ekrana sahip bir telefondan beklenmeyecek bir ses performansı diyebiliriz.

Kamera performansı

Bu telefonun açık ara en iyi özelliği Leica marka kameraları. P40 Pro, 50-megapixel, 1/1.28-inch sensörün yanında 40-megapixel ultra geniş açılı sensör ve bir de 12-megapixel telephoto kameraya sahip. Bir de bunların yanında 3D derinlik sensörünü de unutmamak lazım.

4K video çekebileceğiniz kamera yapay zekaya sahip görüntü iyileştiricisine sahip. Bu da hareketli çekimlerde titreyen görüntüler çekmenizin önüne geçiyor. Huawei P40 Pro’nun zoom özelliği de oldukça başarılı. 50x dijital bir zoomdan bahsediyoruz ki bu başka bir telefonda yok.

Peki gece modunda ve düşük ışıkta fotoğraf kalitesi nasıl? Gece çekimlerinde Huawei P40 Pro inanılmaz iyi sonuçlar veriyor. Görüntüler oldukça net temiz. Hatta bir çok zaman düşük ışıkta gece moduna bile geçmenize gerek yok, normal modda aydınlık ve iyi fotoğraflar alabiliyorsunuz.

Yazılım

Evet kamerası için kolaylıkla bu telefonu alabilirsiniz ancak bunun için sevdiğiniz ve kullandığınız birçok uygulamadan vazgeçmeniz gerekebilir. Huawei P40 Pro artık Android işletim sistemini kullanmadığı için Google Play store ile gelen birçok uygulamaya, YouTube, Google Maps gibi her gün kullandığımız bir dolu uygulamayı kullanamıyorsunuz. Bunların yerine Huawei Mobile Service (HMS) yazılımı ve onunla gelen Huawei App Gallery uygulama mağazasını kullanıyorsunuz.

Uygulama arayüzü oldukça basit ve kolay bir akışa sahip. Android kullanmaya alıştıysanız bunu kullanmaya da saatler içinde alışacaksınızdır.

Performans ve pil ömrü

Huawei Kirin 990 işlemcisine ve entegre edilmiş bir 5G modeme sahip. 8GB RAM ve 256GB saklama alanı oldukça yeterli. Bütün bu özelliklere ve hıza rağmen pil ömrü harika diyebilirim. 4,200mAh pil çok rahat bir şekilde 2 gün dayanıyor. Hızlı kablosuz şarjı ile 1 saat 10 dakikada %100 şarj oluyor.

Fiyat ve servis

Türkiye’de de satışta olan Huawei P40 Pro’nun fiyatı 12.000 TL civarında ve aldığınız yere göre değişmekle birlikte iki yıllık garanti ile birlikte satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir