Falcon Heavy’nin Uzaya Ne Taşıdığını Duyunca Çok Şaşıracaksınız

6 Şubat Salı günü Elon Musk, SpaceX  ve hatta uzay bilimi için çok önemli bir gün. Çünkü 6 Şubat günü Amerika saatiyle 1:30 sularında, Nasa’nın Ay görevini yerine getiren Apollo uzay mekiğinin de havalandığı tarihi Kennedy Uzay üssünün 39A numaralı kulesinden, bugüne kadar yapılmış en büyük ve en güçlü roket Falcon Heavy uzaya fırlatılacak. 

İnsanları aya ya da Mars’a götürebilmek için tasarlanan Falcon Heavy, 70 metre uzunluğunda ve 57 metrik ton ağırlığında bir yükü uzaya taşıyabilecek güçte. Bu ağırlık da içi tıka basa yolcu ve yük dolu bir boing 737 tipi uçakla eş değer. Bugüne kadar bu kadar büyük bir ağırlığı uzaya sadece 1973 yılında aya gönderilen Saturn V roketi taşıyabilmişti.

Adım Adım Uzaya

Uçuşun ilk aşamasında, toplam 27 adet Merlin motordan oluşan 3 adet Falcon 9 roketi Falcon Heavy uzay aracını atmosfer dışına taşıyacak. Uçuşun ikinci aşamasında, önce iki adet Falcon 9 roketi ana gemiden ayrılarak kennedy üssüne geri dönecek, diğer Falcon 9 roketi ise aracı uzay boşluğuna taşıyacak. Daha sonra bu roket de ana gemiden ayrılarak uzay merkezine geri dönerek dikey iniş yapacak. Uçuşun son aşamasında ise, yük taşıma bölümünün kapakları açılarak son motor devreye girecek ve Falcon Heavy roketini uzayın derinliklerine doğru taşıyacak.

Peki bu kadar ağır yükler taşıyabilen, bu denli büyük bir gemi bu fırlatılışında uzaya ne taşıyacak dersiniz?  

Elektrikli Bir Spor Araba. Evet yanlış duymadınız bir araba. Tesla’nın yeni tanıtımını yaptığı Roadster Model spor arabası bu uçuşla uzaya fırlatılacak. Hatta bu uçuş başarılı olursa bu araba oradan da Mars’a doğru yola çıkacak.

Peki neden Elon Musk böyle delice birşey yapıyor diyecek olursanız. Bunun sebebi bu uçuşun bir deneme uçuşu olması ve başarı oranının çok da yüksek olmaması. Elon Musk uçuş büyük ihtimalle başarısızlıkla sonuçlanacak dese de bu uçuşu yerinde izlemek isteyen binlerce kişi 35 Dolar ile 195 Dolar arasında satılan biletleri kapış kapış aldı bile.

Siz bu videoyu izlediğiniz belki de Spacex çoktan insanlığı marsa götürmek yolunda çok büyük bir başarıya daha imza atmış olacak.

En Güçlü Roket

SpaceX bundan önce defalarca Falcon 9 roketini başarılı bir şekilde uzaya gönderip, geri indirmesi başardı. Ancak aşağıdaki fotoğrafda da göreceğiniz gibi Falcon Heavy, Falcon 9 roketlerine göre çok daha güçlü ve çok daha pahalı. Bu uçuşun başarılı bir şekilde sonlanması halinde, insanlığın Mars'a giden yolculuğu çok daha hızlacaktır.

Son bir ekstra bilgi, Falcon roketleri ismini "Star Wars" filminin meşhur gemisinden alıyor. Başarılarıyla bilim insanlarının hayatında önemli bir rol alan bu efsane filme de bir selam çalıyor.

Falcon Heavy özellikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir