Geleceğin ayakkabıları nasıl olacak?

Benim yaşımdakilerin küçükken en büyük hayali artık bir bilim kurgu klasiği haline dönüşen “Geleceğe Dönüş” filmindeki, bağcıklarını kendi bağlayan o muhteşem Nike ayakkabılarına sahip olmaktı. 

Siz 90 sonrası doğanlardansanız ve bu filmi hiç görmediyseniz. Size de kısaca şöyle hatırlatalım.

1985 yılında çekilen bu efsanevi Geleceğe Dönüş filminde Martin Mc Fly 1985 yılından geleceğe, yani 21 Ekim 2015 yılına bir zaman makinesi ile geliyordu ve karşılaştığı teknoloji ile o şaşkınlığa uğrarken,  bu filmi izleyen benim gibi teknoloji meraklıları da bir an önce büyümek ve 2015 yılını görmek istiyordu. İşte o zaman filmde gördüğümüz, 2015 yılının hayranlık veren teknolojilerinden en çok akıllarda kalanlarından biri de Nike’ın bu ayakkabılarıydı.

Bu ayakkabılar o kadar beğenildi ve akıllarda kaldı ki filmin 30. Yılı için 2015 yılında , yani filmin karakterinin geldiği gelecekte, Nike bu ayakkabıların gerçeğinden özel olarak 89 adet üretti. Bunun amacı bu filmin baş kahramanı Micheal J. Fox’ın da yakalandığı Parkinson hastalığının tedavisi için bir yardım toplamaktı. 

Kendi bağcıklarını bağlıyor

Özel olarak üretilen bu geleceğin ayakkabılarının içine ayağınızı koyduğunuzda, ayakkabının tabanındaki basınç sensörleri bunu hissediyor ve bağcıklar ayağınıza uygun bir şekilde otomatik olarak sıkılıyor. İsterseniz sıkılığını kendiniz de ayarlayabiliyor ya da ayakkabının ışıklarını açabiliyorsunuz. Işıklar açık halde 3 saat giden piller, ışığı yakmazsanız günlerce gidiyor.

İşte bu özel ayakkabıların satışından toplam 6,5 milyon dolar bir gelir elde edilmiş.

Tabii Nike sadece bu 89 adet özel üretimle kalmamış. Bu özel üretim dışında bu ayakkabının modern bir versiyonunu da üreterek satışa çıkartmış. Electro-adaptive reactive laces" ya da kısaltılmış adıyla EARL  yani Türkçe kendi bağlanan bacıklar, 2017 yılının sonlarında satışa çıktı ve 720 dolardan satılıyor. Tabii Türkiye’de henüz satışa çıkmadı ancak eğer bir koşu ayakkabısına bu kadar para veririm diyorsanız yurt dışından e-bay üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Evet ayakkabı çok havalı ve futuristik duruyor ancak bağcıklarını kendi bağlaması size çok da teknolojik, çok da nasıl desem gelecekten gelen gibi hissettirmemiş olabilir.

shiftwear-800x450
Renk Değiştiren Ayakkabı

O zaman sizi renk değiştiren ayakkabı ShiftWear ile tanıştırayım.

ShiftWear NewYork’da kurulan bir firma ve iddiası, işte bu renk ve tasarım değiştiren ayakkabıları dünyaya yaymak. Ayakkabılar oldukça tarz ama en önemlisi onu kendi tarzınıza göre yeniden tasarlayabilir ya da hazır tasarımlarla çok farklı bir hale getirebilirsiniz. 

Ayakkabının yanlarında bulunan e-ink ekranlar üzerine, akıllı telefonunuzdaki uygulama ile istediğiniz resmi ya da şekli yansıtabiliyorsunuz. Hatta hareketli görüntülerle ayakkabınızı çok daha enteresan hale dönüştürebiliyorsunuz. Bu ayakkabılar kablosuz bir şekilde şarj edilebildiği gibi “yürü şarj et” özelliği ile siz yürüdükçe o kendini şarj ediyor olacak. Böylelikle ayakkabıların tek şarjla 30 günlük bir pil ömrü olabiliyor.

Ne düşündüğünüzü biliyorum. Bu ekranlar yağmurda ne olacak? Zaten iki zıplamada hemen bozulur ya da kırılır.  ShiftWear’in belirttiğine göre bu ayakkabılar 5 metreye kadar suya dayanıklı hatta çamaşır makinesinde bile yıkanabilir. Ekran kısımları, darbeye ya da sıcağa daha da dayanıklı olması için hafif karbon liflerden oluşan Kevlar kumaşı ile kaplı.

Eğer bu ayakkabılardan bir tane edinmek isterseniz 250 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Bana sorarsanız bağcıkları kendi bağlayan bir ayakkabıya göre çok daha gelecekten gelen ve çok daha havalı bir ayakkabı. Eğer siz de bir tane edinmek isterseniz satınalma linkini aşağıda bulabilirsiniz. Tabii Türkiye’ye teslimat yok bu sebeble Amerika’da yaşayan bir tanıdık bulsanız iyi edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir