Geleceğin Uçakları Ultra Hızlı ve Etkileyici

Uçak Teknolojisinde Yeni Fikirler

Uçak teknolojisinde Wright kardeşlerden bu yana çok sular aktı. Artık dünyada gidebileceğiniz en uzak mesafe bile sadece 1 günlük uçuş mesafesinde. Şu anda tek uçuşla gidilebilecek en uzak mesafe İngiltere'den Avustralya'ya ve 17,5 saat sürüyor. Son günlerde gündeme gelen ultra hızlı geleceğin uçakları ile bu mesafe 3 saate inebilir.

Kanadalı bir mühendis olan Charles Bombardier tarafından ortaya atılan bu Hypersonic Uzay Uçağı fikri bu alandaki tek fikir de değil üstelik. Geçtiğimiz günlerde tasarımları internet üzerinden dünya ile paylaşılan tasarımlarda, Hypersonic Uzay Uçağı raylı bir sistem yardımı ile uzaya fırlatılıyor ve 20.000 km'yi 1 saatten kısa sürede katediyor.

Tabii bunların şimdilik sadece bir konsept tasarımı olduğunu ve henüz uçan bir protatipinin olmadığını da belirtelim.

Los Angeles'dan Sidney'e Uzaydan Kestirme Gidiş

Charles Bombardier'in Garcia Mansilla ile birlikte geliştirdiği ilk konseptin adı "Paradoxal". Supersonic ve Hypersonic yolcu uçağı kombinasyonu olan uçak 66 km yüksekliğe ulaşıyor ve dünyanın en büyük okyanusunu sadece 3 saatte geçiyor.

Paradoxal, iki adet Rim-Rotor Rotary Ramjet Motor (R4E) yardımıyla uçuyor ki 15 km (50.000 ft) yüksekliğe tırmanmasını ve ses hızının 3 katına çıkabilmesini sağlayan da bu motor teknolojisi. Bu kadar yüksek bir rakımda motorların tam kapasite ile çalışabilmesi için sıvı oksijen ile desteklenmesi gerekiyor. Uçak bu yükseklikte dünyanın çevresinde seyahat ederken, tam dünyanın kıvrım noktasında yolcular da 1 dakikalığına yerçekimsiz ortamın tadını çıkarıyor olacaklar.

Uçuşun ikinci yarısında “Long Penetration Mode (LPM) nozzles” yani uzun penetrasyon modu enjektörü devreye giriyor ve hem uçağın hypersonic hızda seyahat etmesini sağlıyor hem de iniş hazırlıkları için uçağın soğutulmasını sağlıyor. Mevcut tasarımda yolcu uçağının tiyatro düzeninde 550 yolcu taşıması bekleniyor.

Geleceğin Uçağı Skreemr İle Ses Hızının 10 Katı

Charles Bombardier'in geliştirdiği bir diğer konseptin adı "Skreemr". Bu da bir yolcu uçağı olarak geliştirildi, tabii hızına katlanabilenler için, dünyanın öbür ucuna görülmemiş bir hızda gidiyor. Bu uçak diğer sıradan uçaklar gibi kalkış yapamıyor. Bu hızlarda uçabilmesi için manyetik bir ray sistemi ile tıpkı bir mermi gibi havaya fırlatılıyor. Havalandıktan sonra hızlanmak için roketler devreye giriyor ve uçağı ses hızının 10 katı olan Mach 10 hızına çıkartıyor.

Skreemr yolcu kapasitesi bakımından Paradoxal'dan çok daha küçük. 75 yolcuyu bir concorde uçağın 5 katı hızda taşıyabiliyor. Bu uçak aynı zamanda günümüzdeki yolcu uçaklarından çok daha çevreci. Fırlatma sistemi yenilenebilir temiz enerji ile çalışıyor ve roketleri hidrojen ile çalışıyor.

60 Dakikada Dünya Turu

Bombardier'in son konsept uçağı Antipod isimli bir askeri uçak. Bu uçak, iki yolcuyu ses hızından 24 kat hızlı (Mach 24) yani saatte 20.000 km hızda taşımayı planlıyor. Dünyanın çevresinin 40.000 km olduğunu düşünürsek, bu demek oluyor ki bu iki kişi dünyanın heryerine 1 saatten daha kısa sürede gidebilirler.

Antipod da tıpkı Skreemr gibi bu hızlarda ortaya çıkan ısıyı azaltmak için LPM enjektör kullanmayı planlıyor. Enjektör tarafından yaratılan hava akımının aynı zamanda ses hızını aşarken ortaya çıkması beklenen şok dalgalarını da azaltacağı düşünülüyor. Uçak aynı zamanda 2 km uzunluğunda bir otoyola da inebiliyor.

Yine bu uçakların sadece kağıt üzerinde planlanan fikirler olduğunu hatırlatalım. Ama bugün günlük hayatımızda kullandığımız birçok cihazın da bir zamanlar böyle kağıt üzerinde bir fikir olduğunu unutmamak gerekiyor. Kim bilir belki bu dünyadan göçüp gitmeden bunlardan birine binme şansımız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir