Google Home Mini İncelemesi: Şık ve Akıllı

Google'ın çok ses getiren, 40 dilden çeviri yapan kablosuz kulaklığı Air Buds'ın tanıtıldığı aktivitede, yeni akıllı ev asistanı Google Home Mini de tanıtıldı. Google’ın bir önceki akıllı ev asistanı Google Home biraz daha küçüldü. Adından da anlaşılacağı üzere Google Home Mini, geçtiğimiz yıl satışa çıkan Google Home’un küçültülmüş versiyonu. Google Home ile aynı performansa sahip ve çok daha ucuz. Google Home 129 $ iken Google Home Mini sadece 49 $’dan satışa sunuluyor.

Google Home Mini’yi sesli komutlar ile yönetebilirsiniz. Tıpkı Google Home’da olduğu gibi Home Mini ile müzik çalabilir, akıllı ev aletlerini yönetebilir, çeşitli bilgi sorularını cevaplayabilir, alışveriş listesi oluşturabilir ve takviminizdeki aktivitelerinizi yönetebilirsiniz. Son dönemde yapılan IQ testinde Google’ın yapay zekasının Apple’ın Sirisinden akıllı olduğu ortaya çıkmıştı. Google Home Mini’nin bir güzel özelliği de hoparlörü kullanarak aramalar yapabilmeniz ve evde kaybettiğiniz telefonunuzun yerini bulabilmeniz.

Home Mini aslında, 50$’a satılan Amazon Echo Dot cihazına cevaben yapılmış bir ürün. Home Mini de yine Echo Dot gibi küçük, akıllı ve ucuz. Eğer Google cihazlarını severek kullananlardansanız zaten Home Mini’yi en kısa zamanda edineceksiniz demektir. Ama Google ürünlerini henüz denemeyenlerdenseniz Google Home Mini sizin için çok mantıklı bir başlangıç olabilir.

google-home-mini-renkleri
Google Home Mini’nin Özellikleri Nelerdir?

Google Home Mini yaklaşık 10 cm genişliğinde ve 4 cm yüksekliğinde. Amazon Echo Dot’dan birazcık daha büyük. Ancak yuvarlak hatlı ve kumaş kaplı tasarımı çok şık duruyor. Home Mini, gri, koyu gri ve mercan kırmızısı olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile geliyor. Home Mini’nin kumaş kaplı dokusu çok şık duruyor ancak zamanla tozlanınca nasıl bir görüntü alacak? Temizliği nasıl olacak? Teknoloji düşmanı kedilerimizle nasıl anlaşacak? Soruları akıllara gelmiyor değil.

Google Home Mini sadece sesli komut ile çalışmıyor isterseniz tam ortasına dokunarak müziği durdurabilir, sağa ya da sola dokunarak sesini ayarlayabilirsiniz. Dokunmatik kontrol özelliği çok hassas çalışıyor ancak üzerindeki kumaş dokusu sebebiyle elleriniz kirli iken dokunmasanız iyi edersiniz.

Sesli komut vermek için “Ok Google” ya da “Hey Google” diye seslenmeniz ve Home Mini dinleme konumuna geçtiğinde isteğinizi söylemeniz yeterli. Ama eğer isterseniz cihazın üzerindeki düğmeyle sessiz moduna alabilir ve her Google dediğinizde size cevap vermemesini de sağlayabilirsiniz.

Google Home üzerinde 3 adet hoparlör bulunurken Home Mini’de sadece 1 adet hoparlör mevcut. Bu sebeple müzik dinlediğinizde aralarında oldukça fark var ancak ikisi de aşağı yukarı aynı işi görüyor. Daha iyi bir müzik kalitesi için iki katından daha fazla bir para ödemek ister misiniz buna siz karar verin.

Home ve Home Mini’nin sesli komut özelliğini kullanmak için yanına gitmenize gerek yok. Hatta içeride müzik çalarken bile sizin ona seslendiğinizi rahatlıkla algılayabiliyor ve aktive oluyor. Ancak telefon görüşmelerini yaparken ses o kadar da iyi değil. Sesler biraz uzaktan geliyor ve karşıda konuştuğunuz kişi de aynı şeyden şikayet edebiliyor.

Keşke Olsaydı Dediğim Özellik

Eğer Google Home Mini’yi müzik dinlemek için kullanacaksanız onu kablosuz olarak daha büyük hoparlör ile de bağlayabiliyorsunuz. Tabii sadece Cast- ile çalışan hoparlör ile bağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında Chromecast kullanarak size videoları da oynatmasını isteyebilirsiniz.

 Google Home Mini’de eksik olan en önemli özellik entegre pilinin olmaması ve sadece kablolu elektrik ile çalışması. Oysa içinde diğer Bluetooth Hoparlörden alıştığımız gibi şarj edilebilir pil olsa onu istediğiniz odaya taşıyabilir, başucunuzda alarm olarak kullanabilirsiniz. Bu özellik onu çok daha kullanışlı yapabilirmiş bu kesin.

Google Seni Sesinden Tanır

Geçtiğimiz Nisan ayında Google ses tanıma özelliğini de ekledi. Bu sayede Home ve Home Mini akıllı asistanları konuşanın sesini tanıyor ve cevaplarını o kişiye göre uyarlayabiliyor. Örneğin ajandama bir şey ekle dediğinizde kimin ajandasını kastettiğinizi anlıyor. Ya da “annemi ara” dediğinizde kimin annesini araması gerektiğini biliyor. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki Google Home maalesef hala Windows Outlook tarzı programları desteklemiyor ki genelde asıl iş takviminizi tuttuğunuz yer burası.

Google Home ve Home Mini, Amazon Echo’ya kıyasla çok daha az akıllı ev aletini destekliyor ama bu gelecekte değişebilir. Ama Google ürünlerini sıklıkla tercih ediyorsanız ve siz de Google ekosisteminin bir parçasıysanız, Google Home sizin için kaçınılmaz bir seçim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir