Google Lens Bizi Geleceğe Bir Adım Daha Yaklaştırıyor

Google bu yıl yaptığı geliştiriciler konferansında yapay zeka platformuna dayanarak geliştirilen birbirinden harika yeni teknolojilerini tanıttı. Yapay zekanın gerçek bir insan gibi sizinle konuşup rezervasyonlarınızı yapabilme özelliği oldukça etkileyiciydi ama benim asıl beklediğim özellik yapay zeka ve arttırılmış gerçeklik teknolojisini birlikte kullanan Google Lens’di.

Beğendiğiniz her şey elinizin altında

Google Lens telefonunuzun kamerasını kullanarak etrafınızda gördüğünüz objeleri tanıyor ve üzerine tıkladığınızda size onunla ilgili detaylı bilgi veriyor. Örneğin arkadaşınızın çantasını çok mu beğendiğiniz? Google Lens ile çantaya baktığınızda, çantayı tanıyor, Google üzerinden benzerlerini arıyor ve size benzer çantaları nereden kaça alabileceğinizi gösteriyor. Hatta Google Streetview özelliğini kullanarak etrafınıza baktığınızda size gideceğiniz yönü, hangi yönde ne tarz restoranlar var gibi bilgileri telefon ekranında gösteriyor.

google_lens_landmarks_

Bu gelişmeye çok açık bir platform. Gelecekte birçok iş kolu Google Lens ile uyumlu hale getirilerek etrafınızdaki dünya ile ilgili gerçek zamanlı çok detaylı bilgi alabilecek konuma geleceksiniz. Örneğin emlak firmaları, gazeteler, online satış siteleri bu özelliği en çok kullanabilecek sektörlerin başında geliyor.

Aşağıdaki videoda Google Lens’in ilk kullanımını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir