Google mı? Siri mi? Yoksa Bing mi? Hangisi Daha Akıllı?

Bu yapay zekaların içinde birtanesi hepsinden yüksek bir zekaya sahip, tabii yine de insana göre hala oldukça düşük

Araştırmacılar yapay zekanın ne kadar akıllı olduğunu ölçen bir IQ testi geliştirdiler ve bu üç yapay zekayı bir IQ testine tabii tuttular. Sonuçlar gösterdi ki Google’ın yapay zekası Siri ve Bing’in çok çok üstüne. Ama yine de 6 yaşındaki bir insandan daha iyi değil.

Araştırmacılardan Feng Liu, Yong Shi ve Ying Liu’ye göre Google’ın yapay zekası 2016 yılında yapılan bir teste göre 47.28 oranında bir IQ’ya sahip.

google-siri-karşılaştırma
Hala yeterince akıllı değil

Google’ın yapay zekasının skoru, 55.5 IQ oranına sahip 6 yaşındaki bir insanınkinden biraz daha kötü. Ancak Siri’nin 23.9’luk IQ’sunun da iki katına sahip. Malesef Siri’nin sonuçları Microsoft’un Bing’I ya da Çin’in Baidu’sundan bile kötü. Bing 31.98 IQ oranına sahipken, Baidu 32.92’lik bir skora sahip. Tüm değerlendirilen yapay zekalar 97’lik ortalama bir IQ’ya sahip 18 yaşındaki bir insanın çok altında bir skora sahipler.

Her ne kadar insane göre oldukça düşük IQ’ya sahip olsa da Google’ın 2014 yılında ölçülen IQ seviyesi 26.5 iken sadece iki yılda 47.28’ çıkması oldukça etkileyici.

Yapay zeka çeşitleri yıllar içerisinde evrilseler de dünyayı ele geçirmeden önce daha gidecekleri uzun bir yol var. Yapay zeka çeşitleri nelerdir? Bir göz atmak isterseniz linke tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir