Google Yapay Zeka Şimdi de StarCraft Oynuyor

Yapay zeka çeşitleri giderek gelişiyor ve geliştikçe de yapabildiklerinin sınırları genişliyor. Önceleri satranç, poker ve son zamanlarda Go oyunundaki başarısından sonra Google’ın yapay zekası şimdi de pöpüler strateji oyunu StarCraft 2 oyununa başlıyor. Şimdilik kimse yapay zekanın yakın bir zamanda kazanmasını beklemiyor. Ancak kazandığında robotların Go oyununda insanı yenmesinden çok daha büyük bir başarı elde edilmiş olacak. Bunun sebebi sadece StarCraft’ın milyonların oynadığı bir e-spor olmasından çok, bu strateji oyunun Go ya da satranç gibi oyunlardan çok daha kompleks olması.

Yapay Zeka’nın Sınırları

StarCraft oyunun yaratıcısı Blizzard Entertainment ve DeepMind şirketinin yetkilileri botların (robot) StarCraft oynayabilmesi için bir araç geliştirdi. Bu araç sayesinde Google yapay zekası diğer insanların oyunda yapabildiklerini yapabilecek ancak daha fazlasını yapamayacak. Yani botlar da insan oyuncular ile eşit şartlarda yarışacak.

Blizzard Entertainment botların gelişimi için 65.000 oyunluk Starcraft oyun arşivini DeepMind ile paylaşmış ve bu gelişim her ay yaklaşık 500.000 yeni oyunun bu arşive eklenmesi ile devam edecek. Google DeepMind Machine Learning (Otomatik Öğrenme) kullanarak oyunda giderek daha iyi olmayı ve zamanla çok daha kompleks problemleri çözerek bu oyunda ekspert konuma gelmeyi amaçlıyor.

Projenin başındaki isimlerden Memorial Üniversitesinden Prof. David Churchill “Bilimsel açıdan StarCraft gerçek yaşamın bir yansıması gibi. Benzer karar verme ve stratejik süreçleri içeriyor. Bu yolla yapay zeka teknolojisinin gerçek dünyada çalışıp çalışmayacağını test ediyoruz” diyor.

google-AI-Go
Go Oyunundan Çok Daha Zor

Satranç ya da Go oyununda rakibinizin hamlelerini görebilirsiniz. Bu yüzden bu oyunları mükemmel bilgi oyunları olarak tanımlıyorlar. Oysa ki StarCraft yetersiz bilgi oyunu olarak geçiyor. Oyunda rakibinizin tüm hareketlerini ve hamlelerini göremiyorsunuz. Bu sebeble oyun size görebildiklerinizden sonuçlar çıkartıp, rakibinizin hamlelerini tahmin etmeye zorluyor. En zor oyunlardan biri olan Go’da olası hamle sayısı 1 arkasına 170 sıfır olarak düşünülürken, StarCraft’da bu 170 sıfırın yanına 100 sıfır daha eklemeniz gerekiyor.

Uzmanların söylediğine göre bu yapay zeka kullanımı için büyük bir adım olacak. Çünkü bu oyunda yapay zekanın yenilikler planlayıp, tahmin yürütmesi ve belirsizlik ile başa çıkması gerekiyor.

Google Yapay Zeka Şimdi de StarCraft Oynuyor” için bir yorum

  • Ağustos 11, 2017 tarihinde, saat 2:24 pm
    Permalink

    Yapay zeka bence insanlığın sonu olacak. Dünyanın başına gelmiş en büyük felaketin yapay zeka olduğunu düşünüyorum. Gün gelecek insanların kontrolünden çıkacak

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir