Google Yenilikleri İle Bizi Geleceğe Işınladı

Google geleceğe doğru kocaman bir adım attı.

Aslında bir değil birçok adım attı demek daha doğru olur.

Bu yılın başlarında anında çeviri yapan kulaklık efsanesini Earbud ile sonunda gerçek yapan Google, geçtiğimiz günlerde düzenlediği ve birçok teknoloji üreticisini bir araya getirdiği geliştiriciler konferansında öyle teknolojiler tanıttı ki kendimizi geleceğe ışınlanmış gibi hissettik.

Ben size bunlardan en önemli ikisinden bahsedeceğim...

Herkes için yapay zeka ve Arttırılmış gerçeklik teknolojisi.

Yapay zeka artık hızla hayatımızın her alanında kendini gösteriyor. Gerek girdiğiniz web sayfasında size uygun ürünleri önermek gerekse telefonunuzdaki akıllı asistan ile randevularınızı organize etmek olsun yapay zeka artık her yerde.

Google yapay zeka teknolojisi ile geliştirdiği akıllı asistanını bir üst seviyeye daha çıkartmış. Yeni akıllı asistan gerçek bir insan gibi sizinle sohbet edip sizin için randevu alabiliyor. Konuşmaları ve cevapları o kadar gerçekçi ki karşısındaki kişi bir robotla konuştuğunu anlamıyor bile.

Bu teknolojinin gelecekte kullanılabileceği alanları şöyle bir gözünüzün önüne getirin. İleride telefonda gerçekten bir insanla mı yoksa bir robotla mı konuştuğumuzu bile anlamayacağız. Üstelik Google’ın açıkladığına göre bu akıllı asistan 2018 yılı sonuna kadar Türkçe olarak Türkiye’de de kullanılmaya başlayacak.

Peki bu asistan bizim Türkçe deyişlerimizi ne kadar anlayabilecek.

Lokal haberler ve bilgilere hakim olabilecek mi? Bu henüz net değil.

Google Lens ile arttırılmış gerçeklik

Google tanıttığı diğer bir teknoloji ise Google Lens. Bu, PokemonGo oyununda olduğu gibi, arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde etrafınızdaki gördüğünüz dünya ile ilgili çok daha detaylı bilgileri telefonunuzun ekranında canlı olarak görebileceksiniz.

Örneğin bulunduğunuz yere yakın iyi bir restoran mı arıyorsunuz? Google lens ile etrafınıza bakıp yakınlardaki restoranları ve o restoran ile ilgili bilgileri ekranda görebileceksiniz.

Ya da arkadaşınızın çantasını çok mu beğendiniz Google lens ile çantaya bakıp benzerlerini nereden bulabileceğinizi, fiyatının ne olduğunu görebileceksiniz. En güzel özelliklerinden biri de anlamadığınız tabelaları size çevirerek kendi dilinizde görmenizi sağlaması.

Ama tabii özellikler bununla sınırlı kalmayacak. Gelecekte, telefon uygulamaları geliştirenler bu teknolojiden yararlanarak daha birçok kullanım alanı yaratacaklar.

Siz bu teknolojiler hakkında neler düşünüyorsunuz. Aşağıya yorumlarınızı bırakmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir