Google’ın Yapay Zeka’ya Sahip Mini Kamerası Satışta

Google geçen yıl yapılan Pixel 2 tanıtım toplantısında ilk defa gösterdiği ve yapay zekası sayesinde ne zaman fotoğraf ya da video çekmesi gerektiğini anlayan klipsli mini kamerası “Google Clips” firmanın web sitesinde satışa çıktı.

Fotoğrafçınız Yapay Zeka

Google’ın Amerika web sayfasında 249 Dolar’dan satılan bu mini kameranın en önemli özelliği iyi fotoğraflar çekmek için kameranın arkasında kimseye ihtiyaç duymaması. Örneğin Google Clips’i oyun oynayan çocuklarınızın karşısına koyuyorsunuz. o en doğru anı, en ilginç ifadeyi ve ışığı anlayıp fotoğraf, kısa video klibi çekiyor. Yani siz gülümseyince fotoğraf çeken kameraların biraz daha akıllanmış hali diyebiliriz.

Bu kamera yapay zekası sayesinde zaman içerisinde daha da akıllanarak en çok kime odaklanmak ya da nasıl anlar yakalamak isterseniz onu çekiyor. Kameranın özelliklerine gelecek olursak 5 cm uzunluğunda kare şeklindeki cihazın kamerası 12 MP ve 130 derecelik bir açı ile görüntü alıyor. 16 GB bir saklama alanına sahip Google Clips 3 saatlik bir video çekebiliyor.

Ekim ayındaki ilk tanıtımında denemesini yapan teknoloji yazarları sonuçtan oldukça memnun kalmakla birlikte, günlük hayatta yaptığı çekimlerin ve seçtiği kadrajların nasıl olacağını görmek gerektiğinin de altını çiziyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir