Hangi Akıllı Hoparlörü Almalı? Amazon, Apple, Google, Sonos

Akıllı Hoparlör pazarı giderek daha da kızışıyor. Bu akıllı hoparlörlerin hepsi müzik çalmak, sorularınızı cevaplamak ya da akıllı ev aletlerini yönetmek gibi aşağı yukarı benzer şeyleri yapmakla birlikte, bazı noktalarda birbirlerinden ayrılıyorlar.

Hepsinin kendine göre bir artısı olsa da siz sadece bir tanesini alacaksınız ve bunun hangisi olacağı sizin diğer cihazlarınız ile bağlanacağınız ekosisteme göre değişebilir.

Biz de sizin için en iyi 4 akıllı hoparlör seçeneği olan Apple, Amazon, Google ve Sonos ile ilgili bilmeniz gerekenleri bir yere topladık. Bir tane akıllı hoparlör edinmeden önce size faydası olacağını düşünüyoruz.

 

Amazon Echo

Akıllı hoparlör pazarının ilk ürünü olan Amazon Echo artık ikinci nesil ürünlerini çıkarttığı için ilk nesil cihaza göre biraz daha akıllı.

Servis: Amazon firması, Echo’nun olabilecek her cihaz ile çalışabilmesini istediğinden bu cihaz, ana müzik uygulamalarının neredeyse hepsi ile çalışıyor. Kendi müzik sevisi Prime Müzik, Amazon Müzik dışında Soptify, Pandora, iHeartRadio, TuneIn ve daha birçok müzik servisi ile uyumlu.

Ana Özellikler: Echo sadece müzik sistemlerini değil birçok farklı akıllı ev cihazlarını da destekliyor. Bunun dışında Echo’yu Bluetooth ile kendi cihazınıza bağlayabilir ve kendi kütüphanenizdeki kayıtları da çalabilirsiniz. Amazon’un akıllı asistanı Alexa aynı zamanda oldukça hızlı ve doğru cevaplar veriyor. Bunun en önemli nedeni ise neredeyse her hafta güncellenerek kendine yeni şeyler katması.

Kimler Almalı?: Diğer platformlara açıklığı Alexa’nın en büyük artısı. Yani birçok farklı üreticinin ürünleri ile çalışan bir cihaz arıyorsanız, Echo iyi bir seçenek. Ama tabii siz Google ya da Apple ürünlerinin yılmaz birer kullanıcısı iseniz ya da ses kalitesi sizin için her şeyin önünde geliyorsa başka seçeneklere göz atabilirsiniz.

Fiyat: Eğer çok farklı cihazlar ile çalışabilecek bir şey arıyorsanız Echo sizin için yaratılmış demektir. Fiyatı 100 $

Google Home

Google Home akıllı hoparlör pazarını yaklaşık bir yıl önce girdi ve arkasındaki büyük güçle şimdiden pazarda kendine oldukça büyük bir yer edindi.

Servis: Google da Amazon gibi kendi müzik servisi Google Play ve YouTube Red dışında Spotify, Pandora, TuneIn Radio gibi önemli müzik platformlarını destekliyor. Üstelik Google Play ya da Spotify’ı kullanmak için premium üyelik de almış olmanıza gerek yok. Google da Amazon ile rekabet edebilmek için ev elektroniği üreten birçok firma ile ortaklıklar yaptı. Örneğin Phillips’in akıllı ampulü Hue Bulbs almışsanız bunları Google Home ile yönetebilirsiniz.

Ana Özellikler: Google Home, firmanın büyük akıllı ev projesinin sadece küçük bir parçası ve diğer Google ürünleri ile oldukça iyi çalışıyor. Örneğin Chromecast’iniz varsa sesli komut ile ona ses ya da video aktarabilirsiniz. Ses kalitesi işinizi görse de bir ses sistemi kalitesinde değil.

Kimler Almalı?: Google, ürünlerini kullandığınızda sizden Google hesabınızla giriş yapmanızı istiyor ve sizin tüm bilgilerinize erişerek size çok daha iyi bir hizmet sunabiliyor. Eğer sizin hayatınıza, takviminize hatta günlük alışkanlıklarınıza daha hakim ve size daha doğru bir bilgilendirme yapacak bir akıllı cihaz arıyorsanız Google Home tam size göre bir cihaz. Eğer kişisel bilgilerinizi Google ile paylaşmak istemezseniz bu ürün pek de size göre olmayabilir.

Fiyat: Google’ın büyük veri bankası ve giderek gelişen servisleri ile gelen Google Home, Amazon Echo’dan biraz daha pahalı. Fiyatı 130 $

Sonos One

Alexa ile çalışan ilk ses sistemi olan Sonos One, size hem akıllı hoparlör hem de iyi bir ses sisteminin tüm artılarını bir tek cihazda sunuyor.

Servis: Sonos One, Amazon’un Alexa’sı ile çalıştığı için Echo’nun yukarıda bahsettiğimiz tüm özelliklerine sahip. Ancak bunların yanında Apple Muzik ve Google Play Müzik ile de çalışıyor. Sadece bu cihazda sesli komut ve destek özelliği yok.

Ana Özellikler: Echo’nun tüm özelliklerine sahip ancak bunun yanında çok daha iyi bir ses kalitesi var. Sonos One için hoparlörden çok ses sistemi demek daha mantıklı. Eğer evinizde başka Sonos hoparlör varsa onlarla da bağlanabiliyor.

Kimler Almalı?: Eğer akıllı hoparlörün ses kalitesi sizin için yeterli değilse ancak akıllı asistan özelliğinden de vazgeçemiyorsanız, Sonos One size göre uygun bir seçenek olabilir. Sonos One ‘ın güçlü ses sisteminin içine eklenmiş Alexa sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Aslında Echo’yu Bluetooth yolu ile istediğiniz ses sitemine bağlayabilirsiniz ama içine akıllı asistan entegre edilmiş bir ses sistemi kadar iyi çalışmadığı kesin. Google Play Müzik ve Apple Müzik uygulamalarını da kullanabilmeniz önemli bu cihaza bir artı özellik katıyor.

Fiyat: Amazon Echo’ya bağlanabilen Bluetooth’lu bir ses sistemi almak isterseniz Sonos One 200 $’lık fiyatı ile iyi bir seçenek.

Apple HomePod

Apple’ın yeni teknolojiler konusunda ilk olmak gibi bir iddiası olmamakla birlikte, bu yeni teknolojileri çok ileri seviyelere taşıyıp, kullanımını yaygınlaştırmak konusunda eli bükülmez bir becerisi var.

Apple’ın ilk Akıllı Hoparlörü HomePod 9 Şubat’ta Amerika’da satışa çıkıyor.

Services: Şimdilik sadece Apple Müzik ve iCloud Müzik Kütüphanesi ile sınırlı olsa da hep böyle kalmayacak. Henüz hangi uygulamalar ile çalışacağı belli olmasa da ileri de farklı müzik uygulamaları ile de kullanılabilecek. Ama bu ne zaman olacak henüz belli değil.

Key features: Apple müzik uygulamalarından müzik çalmak dışında HomePod, Apple Akıllı Ev uygulamasına bağlanabilen tüm ev aletlerini kontrol edebiliyor. Bu ev aletleri neler diyecek olursanız? Philips Hue Ampul, iHome ISP5 Wi-Fi SmartPlug, Nest thermostat ve daha fazlasını bu linkten görebilirsiniz.

Şimdilik HomePod Alexa kadar fazla akıllı ev aletini yönetemiyor am gelecekte bu rekabet daha da kızışacaktır.

Kimler Almalı?: Apple uygulamalarını kullanan müzik tutkunları. Apple Home Pod listedeki en kendi içinde, eko-sistemine kapalı cihaz olmakla birlikte en pahalısı da. Bu sebeple ses kalitesinin de en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Apple da ses kalitesi konuda çok iddialı açıklamalar yapıyor. Eğer Apple tutkunu iseniz ve eviniz Apple cihazları ile dolu ise bu kesinlikle size uygun bir cihaz. Aynı zamanda ses kalitesi sizin için birinci sırada geliyor ve bunun yanında akıllı asistan da ekstra bonus olur diyorsanız yine bu cihazı tavsiye ederiz. HomePod Detaylı incelemesini bu linkten okuyabilirsiniz.

Fiyat: Listemizin en pahalı ürünü HopePod Amerika satış fiyatı 350 $. Firma iyi bir ses sistemine vereceğiniz paraya akıllı asistana sahip iyi bir sistem alacağınızda ısrarlı. Karar sizin

One thought on “Hangi Akıllı Hoparlörü Almalı? Amazon, Apple, Google, Sonos

  • Şubat 11, 2018 tarihinde, saat 4:08 pm
    Permalink

    Sonos’u geçsek bile Google Home varken bence Apple bu kadar para vermek gereksiz olur. Tabii verene de saygı duymak gerek 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir