Hiper gerçekçi maskeler!

Görevimiz tehlike serisinin en bilinen sahnelerindendir. Tom Cruse başka bir karakterin kılığında gizli merkezlere sızar ve kimse onun gerçek olmadığını anlamak. Aslında bu çok da yanlış değil çünkü bu el yapımı hiper gerçekçi maskeler gerçekten de giderek daha da mükemmel ve ayırt edilmez bir hal alıyor.

Eskiden çok pahalı oldukları için sadece yüksek bütçeli Hollywood filmlerinde kullanılan bu maskeler giderek çok daha ucuz ve yaygın bir hale gelmeye başladı. Eminim siz de YouTube’da bu maskelerle yapılmış bir şaka videosuna denk gelmişsinizdir.

Bu maskelerle sadece şaka yapılmıyor

Giderek daha gerçekçi olmanın ötesinde, maskelerin fiyatları 1000 dolarlara kadar düştü. Bu durum bazılarını gelecek ile ilgili kaygılandırmaya başladı bile. FBI 2011 yılında, bu maskelerden birini giyerek banka soyan ve Geezer Bandit yani moruk soyguncu adını taktıkları adam için 20.000 Dolar ödül koydu.

Hiper gerçekçi maske ile banka soyan Geezer Bandit

Şimdi araştırmacılar bu maskelerin üzerinde bir çalışma yapmaya başladı ve gördüler ki insanlar bunların maske olduğunu anlamakta oldukça başarısız. Bu bizim için gerçekten kötü çünkü öncelikle insan yüzünü okumak iletişimimizin en önemli parçası ve ikinci olarak da giderek daha fazla suçlu bu yöntemle başkalarının kimliğini kullanarak suç işleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir