HoloLens 2 çok heyecan verici

2015 yılında HoloLens ilk piyasaya çıktığında oldukça etki yaratmıştı. Hepimize gelecekten bir pencere açmış ve bizi heyecanlandırmıştı. Fikir ve yapılmaya çalışılan iş ne kadar harika ve ilham verici olsa da yeterli bir performanstan ve söz verdiklerini yerine getirmekten oldukça uzaktı. Ancak şimdi MicroSoft, 4 yıldır üzerinde çalıştığı HoloLens 2 ile sanırım başladığı işi bitirecek ve gerçekten de bizi geleceğe ışınlayacak gibi görünüyor.

25-28 Şubat 2019 tarihlerinde Barcelona gerçekleştirilen ve CES’den sonra teknoloji firmalarının en önem verdiği ikinci kongre olan MWC (Mobil Dünya Kongresi), bu yıl da birbirinden ilginç teknolojilere ve yeniliklere ev sahipliği yaptı. Bunların en önemlilerinden biri de MicroSoft’un HoloLens 2 isimli arttırılmış gerçeklik gözlüğüydü.

Bu gözlük ile nesneleri gerçek dünyada üç boyutlu olarak görebilir, hareket ettirebilir ve üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Aslında anlatması zor, iyisi mi siz önce tanıtım videosunu izleyin sonra devam edelim.

Kişisel kullanımdan çok iş odaklı

Firma cihazı oldukça geliştirmiş. Artık sadece başınızın hareketlerini değil göz retinanızı da okuyarak göz hareketlerinizi de takip ediyor. Ellerinize baktığınızda onları ölçüyor ve tanımlıyor bu sayede dokunduğunuz sanal nesneler ile çok daha düzgün bir şekilde çalışabiliyorsunuz. 3D ses işleme sistemi sayesinde sesin geldiği yönde yaptığınız şeye göre değişiyor. Üstelik birden fazla kişi, farklı yerlerde olsalar bile bu gözlük sayesinde aynı anda aynı iş üzerinde çalışabiliyor. Peki gelecekten kucağımıza düşmüş bu muhteşem teknoloji ne kadar diyecek olursanız, ön sipariş fiyatı 3.500 Dolar. 

HoloLens 2 daha çok iş yerlerine göre hazırlanmış gibi görünüyor. Özellikle eğitim, tasarım ve mühendislik alanına inanılmaz bir potansiyele sahip. Bu cihaz aslında iPhone gibi, yani bir cihazdan öte uygulamalar ile kullanım alanları genişleyecek bir şey. Yeni yazılımlar ve uygulamalar ile hayatımıza daha çok girebilir ve iş verimliliğimizi oldukça arttırabilir. Yani bu cihaz bir oyun aracından çok daha öte bir şey gibi görünüyor.

Firmanın lansman gösterisi de aslında bunu çok güzel özetliyor. Vaktiniz varsa bunu izlemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir