HomePod En İyi Müzik Deneyimi İçin Tasarlanmış

Apple da HomePod ile akıllı ev asistanları dünyasındaki yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan 2017 geliştiriciler konferansında yeni ürünlerini tanıtan Apple’ın en dikkat çekici ürünü Apple HomePod oldu.

Amazon Echo ve Google Home’dan sonra Apple’ın da akıllı asistana sahip bir hoparlör ile gelmesi bekleniyordu ancak bu kadar iddialı bir ses sistemini kimse tahmin edememişti. Evet yanlış duymadınız HomePod çok iddialı bir ses sistemine sahip. Apple’ın iddiasına göre cihaz bulunduğu yerin büyüklüğünü ve şeklini algılayarak mikrofon ve hoparlörünü buna göre adapte ediyor. Bu şekilde HomePod’un size hiçbir akıllı ev asistanında olmayan, inanılmaz bir ses deneyimi yaşatacağını iddia ediyor. Zaten firmanın sunumunda da HomePod akıllı bir asistandan çok inanılmaz ses kalitesine sahip bir ses sistemi olarak sunuldu. Üstelik Apple Music uygulaması üzerinden 40 milyondan fazla şarkıyı bu cihaz ile direk olarak çalabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken “Hey Siri” diye seslenip istediğiniz şarkıyı ya da sanatçıyı söylemek.

apple-homepod-ses-kalitesi
Şık bir tasarım

Siyah ya da Beyaz olmak üzere iki renk seçeneği ile satışa sunulacak olan HomePod’un tasarımı da oldukça şık. İçerisinde bu ses kalitesini size getiren 7 adet tiz hoparlör,  6 adet mikrofon, yüksek devirli woofer ve iPhone 7 telefonlarda da kullanılan A8 çip var. Bu da HomePod’u en güçlü işlemciye sahip akıllı asistan yapmaya yetiyor da artıyor bile. Evinizin estetiğine uyum sağlamak için yaratılmış cihaz sadece 17 cm yüksekliğinde ve 14 cm genişliğine. Ağırlığı da 2,5 kg kadar.

HomePod bu özellikleriyle bile evinizdeki 5+1 ses sisteminin pabucunu dama atacak gibi görünüyor ancak daha güçlü ses isteyenler iki adet HomePod’u aynı anda da kullanabilirler. Bu iki cihaz birbirlerini tanıyor, uyumlu olarak çalışıyor ve çok daha iyi bir müzik deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

Akıllı asistan “Hey Siri” komutu ile çalışıyor. En güzel yanlarından biri de yüksek sesli müzik çalarken dahi sizin ona seslendiğinizi rahatlıkla duyabiliyor olması. Akıllı asistan aktive olduğunda cihazın üzerinde bir renk dalgası dönüyor ve komutlarınızı bekliyor. Apple’ın açıkladığına göre ona şimdilik iPhone cihazlarınızdaki Siri’ye sorduğunuz soruları sorabilir, hava durumu, günlük haberler gibi bilgileri isteyebilirsiniz. Ancak bu özellikler ilerideki güncellemeler ile daha da geliştirilecektir.

Tüm evin kontrolü onda

HomePod, istediğiniz müzikleri çalmanın yanında içerisindeki yapay zeka sayesinde sizin nelerden hoşlandığınızı tespit edip size uygun müzikler seçebiliyor. Ondan belli bir yıldaki hit parçaları çalmasını isteyebilir ya da beğendiğiniz bir parça çalarken buna benzer müzikler çal diyebilirsiniz. O sizin beğeneceğiniz müzikleri seçip çalmaya devam ediyor.

HomePod ile sadece seslenerek değil dokunarak da iletişime geçebilirsiniz. Cihazın üzerine dokunduğunuzda da komutlarınıza açık hale geliyor. Cihaz sadece müzik çalmakla da kalmıyor aynı zamanda akıllı lambadan, akıllı ısıtıcıya kadar evdeki tüm akıllı cihazlarınızı sizin komutlarınızla yönetebiliyor.

Aralık ayında İngiltere, Avustralya ve Amerika’da 349 dolar fiyat etiketi ile satışa çıkması planlanan HomePod, ilk olarak sadece İngilizce konuşuyor olacak ancak diğer ülkelerde de farklı dillerde 2018 yılından itibaren satışa çıkması bekleniyor. Sizi bilmem ama bir Apple fanatiği olarak ben almak ve denemek için sabırsızlandığımı söyleyebilirim. Siz ne dersiniz? Apple, HomePod ile yine beklenileni verebilecek mi?

Bonus:

Apple HomePod tanıtımı için henüz detaylı bir video yayımlamadı ancak geliştiriciler konferansındaki tanıtım videosu oldukça etkileyiciydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir