İlk Elektrikli Vespa Geliyor

Motor dünyasın bir Efsane olmuş Vespa da artık teknolojiye ayak uydurarak elektrikli oluyor. Elektrikli Vespa Elettrica Ekim itibariyle Avrupa’da satışa çıkacak. Amerika ve Asya ülkelerinde satışa çıkışı ise 2019 yılını bulacak.

Motor her ne kadar elektrikli olsa ve tasarımında futuristik dokunuşlara sahip olsa da Vespa’nın o klasik çizgilerini taşıyor. Vespa kullanan kitlenin genelde genç, çevreye duyarlı yeni nesilden oluştuğunu düşündüğümüzde firma, böyle bir ürün çıkarmakta geç bile kalmış sayılır diyebiliriz.

Beklentiniz Performans Olmasın

Yeni Vespa Elettrica çok şık bir tasarıma sahip çevreye duyarlı bir araç olmakla birlikte, pek de bir performans aracı sayılmaz. Henüz maksimum hızı açıklanmasa da ekonomi modunda saatte maksimum 30 km hız yapabildiğini biliyoruz. Tek şarj ile gidebildiği maksimum uzaklık ise 100 km. Bunun maksimum mesafe olduğunu düşünürsek ekonomi modunda bu mesafeye ulaşabildiğini düşünmek yanlış olmaz sanırım. Pilin bin şarjdan, yani yaklaşık on yıldan sonra %80 kapasiteye düştüğünü de belirtmekte fayda var. Boş durumdaki pilin tamamen dolması ise yaklaşık 4 saat alıyor.

Tüm bu bilgiler bize gösteriyor ki şehir içinde kullanımda, pil ile ilgili büyük sıkıntı yaşanmayacak. Örneğin işe gittiğinizde pile takıp eve gittiğinizde tekrar pile takarsanız şarj süresi çok daha kısa olacaktır. Tabii bu da pilin ömründen yer mi onu henüz bilemiyoruz.

vespa-elettrica-Piaggio
Hybrid Versiyonu Yakında

Motorun elektrikli oluşu itibariyle oldukça sessiz olduğunu da belirtmek gerekir. Bu sebeple belki de bu kadar sessiz bir araçla çok yüksek hızlara çıkmamakta fayda da olabilir.

Piaggio firması, yakın bir gelecekte bu motorun Hybrid yani hem elektrikli hem benzinli versiyonlarının da yapılacağını belirtti. Vespa Elettrica’nın fiyatı henüz açıklanmadı ancak Vespa’nın en pahalı versiyonu ile aynı fiyat aralığında olacağı belirtildi.

Bakalım Vespa fanları bunu da diğer modeller gibi sevecek mi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir