İnsan Seviyesinde Yapay Zeka Ne Zaman Gelecek?

Bu sorunun cevabı neredeyse bütün bilim adamlarının kafasını zorluyor. Kimi bu konuda çok iyimserken kimileri de bunun hiçbir zaman gerçekleşemeyeceğini düşünüyor. Bir taraftan Google ve Facebook gibi şirketler yapay zekayı oldukça etkileyici bir şekilde kullansalar da bunlar henüz insan zeka seviyesinden çok uzakta.

İnsan seviyesinde bir yapay zekadan bahsettiğimizde “Her”, “iRobot”, “AI” filmlerindeki gibi yapay zekadan, yani sürekli öğrenen, gelişen ve hatta yaratıcı düşünebilen bir yapay zekadan bahsediyoruz.

İnsansı Bir Yapay Zeka Mümkün mü?

22-25 Ağustos tarihlerinde, Prag’da gerçekleştirilen İnsansı Yapay Zeka Konferansında (The Joint Multi Conference on Human-Level Artificial Intelligence), dünyanın çeşitli yerlerinden yapay zeka uzmanları bir araya geldi. Konferans boyunca İnsan seviyesinde yapay zeka konusunda, tecrübelerini, amaçlarını ve geldikleri aşamaları paylaşan uzmanlar, İnsansı yapay zekanın ne zaman hayatımıza gireceği konusunda da görüşlerini paylaştı.

Toplantıya katılan uzmanların çoğu bunun çok da uzak olmayan bir tarihte gerçekleşeceği konusunda hemfikir. Toplantı sırasında yapılan oylamaya katılan uzmanların %37’si insan seviyesinde yapay zekanın 10 yıl içerisinde gerçek olacağını söylerken %28’i 20 yıl içerisinde gerçek olacağını düşünüyor. En önemlisi toplantıya katılan uzmanların sadece %2’si insansı bir yapay zekanın hiçbir zaman gerçek olmayacağını düşünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Gerçekten insan gibi düşünebilen, insan gibi konuşabilen bir yapay zeka mümkün mü? Peki ne zaman gerçek olur? Aşağıya yorumlarınızı ve görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir