iPhone X ve iPhone 8 arasındaki 7 fark

Apple’ın aylardır konuşulan lansman toplantısı sonunda 12 Eylül akşamı gerçekleştirildi. iPhone ile ilgili birçok yenilik zaten günler öncesinden basına sızmış olsa da tanıtımda beklenmedik sürprizler de vardı.

Apple gecede, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus dışında, mobil dünyasında yeni bir on yıla şekil vereceği iddiasıyla sunulan iPhone X modelini de tanıttı. Apple bu yeni tanıttığı ürünler ile sadece 7S ve 9 serisinden vazgeçmekle kalmadı, geleneksel telefon isimlendirmesini de değiştirdi.

Geliştirilmiş bir iOS 11 Bionic Çipi ile gelen iPhone 8 ve iPhone 8 plus merakla beklenen iPhone X’in sanki biraz gölgesinde kaldı. 3 farklı telefonun birden sunulduğu tanıtımın ardından akıllarda, iPhone 8 ve iPhone X arasında ne gibi farklar var gibi sorular kaldı. Biz de iPhone X’in yapabildiği ancak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yapamadığı 7 ana özelliği derledik.

1- OLED HDR Ekran

Yeni tanıtılan tüm iPhone modelleri HDR10 ve Dolby Vision playback özelliğine sahip olsa da sadece iPhone X modelinde gerçek HDR ekran mevut. Bunun sebebi bu telefonda LCD yerine OLED ekran teknolojisinin kullanılması. iPhone X modelindeki ekran çok daha yüksek bir kontrast oranına sahip. iPhone X ekranındaki 1,000,000:1’e karşılık, iPhone 8 Plus ekranında 1300:1 ve iPhone 8 ekranında 1400:1 kontrast oranı var. Bu çok daha iyi ve kaliteli bir görüntü demek.

Apple’ın Süper Retina HD Görüntü olarak tanımladığı bu OLED ekran çok daha gerçek bir siyah renk veriyor. Bunu da siyahı bozan pikselleri kapatarak yapıyor. İşte bu teknoloji sayesinde de bir sonraki özelliği olan pil ömrünü uzatıyor.

2- Daha Uzun Pil Ömrü

iPhone X birçok yeni teknolojisine rağmen iPhone 8’den çok daha fazla bir pil ömrüne sahip.

Apple’ın belirttiğine göre iPhone 8’in pil ömrü iPhone 7 ile aynı. Ancak iPhone X bunlardan 2 saat daha fazla bir pil ömrüne sahip. Yani bu ne demek oluyor derseniz. Apple bir pil ömrü çizelgesi vermiş. Bu çizelgeye göre konuşma süresi iPhone 8’de 14 saat iken iPhone X’de 21 saat. İnternet kullanımında ve video kullanımında iki telefonunda 12 saat civarı bir pil ömrü var. İş müzik dinlemeye gelince iPhone 8’in pili 40 saat dayanıyorken, iPhone X 60 saat dayanıyor.

3- Dual OIS

Bütün yeni tanıtılan iPhone Modelleri 12 MP arka kamera ve 7 MP ön kamera ile gelse de sadece iPhone X ve iPhone 8 Plus’da ekstra arka kamera sensörü mevcut. Bu çiftli kameralar iki farklı lense sahip; geniş açı ve telephoto. Ancak Apple yine de iPhone X’in ikili kamerasının arasında iki küçük sürpriz daha sıkıştırmayı başarmış.

İlki, iPhone X’in her iki kamerasında da sarsıntılı çekimlerde, resimlerin daha net çıkması için optical image stabilization (OIS) özelliği mevcut. iPhone 8 Plus’da sadece bir kamerada bu OIS özeliği var.

İkincisi de iPhone 8 Plus’ın telephoto lensi f/2.8 diyafram aralığına sahipken, iPhone X’in f/2.4 telefoto lensi daha iyi bir derinlik algısı veriyor ve az ışıkta çok daha güzel fotoğraflar çekiyor.

4- Yüz Tanıma Özelliği

iPhone X’in ekranı en tepede sadece kamera ve sensörlerin yerleştirildiği minik bir girinti hariç, en alt kenara kadar kesintisiz geliyor ve tüm yüzeyi kaplıyor. Yani en altta iPhone’un markalaşmış tuşu ve dolayısıyla da parmak izi okuyucusu yok.

Onun yerine yüz tanıma özelliği mevcut. Bunu yapmak için ön taraftaki gelişmiş kızıl ötesi kamera, aydınlatıcı ve görünmez 30.000 nokta ile yüzünün haritasını çıkartan nokta projektörünü kullanıyor. Parmak izi olmadığı için Apple Cüzdan ödemeleri için de yine bu yüz tanıma özelliği kullanılıyor.

Yüz tanıma, enteresan bir şekilde ilgi odaklı ve siz ekrandaki uyarıları okurken telefonun kilidini açmıyor. Bunu yapmak için kameraya bakmanız gerekiyor. Bu sebepten dolayı fotoğrafınıza ya da gözleriniz kapalıyken yüzünüze tuttuğunuzda da yine kilidi açmıyor.

iPhone 8 ya da iPhone 8 Plus modellerinde bu özellik bulunmuyor. Yine eski usul parmak izi tanımayı kullanmanız gerekiyor.

5- Ön Kameradaki Portre Modu

iPhone X’in selfie kamerası diye tabir ettiğimiz ön kamerası yine diğer modellerde olmayan birkaç güzel özellikle birlikte geliyor.

Portre Modu eskiden sadece iPhone 7 Plus’ın arka kamerasında mevcuttu. Şimdi bu özellik hem iPhone 8 Plus hem de iPhone X’de mevcut ancak iPhone 8 Plus’dan farklı olarak, iPhone X’in ön tarafında bulunan TrueDepth kamera sayesinde, selfie kamerası da portre moduna sahip.

6- Ön Kamerada Portre Işıklandırması

Sadece burada bitmiyor. Portre ışıklandırması tamamen yeni bir özellik. Kamera sizin yüzünüzü tarıyor, yüzünüzün farklı ışıklandırmalar ile nasıl olacağını hesaplıyor ve ona göre ışık efektleri oluşturuyor. Tün Bunlar iPhone X’de bulunan TrueDepth ön kamera ile mümkün.

Bu kamera özelliği yüzünüzü arka plandan ayırarak ve farklı ışıklandırma seçenekleri sunarak, portre fotoğraflarını tamamen başka bir boyuta taşıyor. Fotoğrafı çektikten sonra doğal, stüdyo, kontör ve sahne ışığı seçeneklerinden birini seçerek portrenizi çok daha güzel bir hale getirebiliyorsunuz.

Animoji

Ve en çok ses getiren Animoji. Bu sadece iPhone X’e ait bir özellik. TrueDepth kamera sayesinde yüzünüzdeki 50’den fazla kas hareketinizi analiz ederek sizin hareket ve mimiklerinizi bir emoji karakteri aracılığı ile yansıtıyor. Bunu yaparken 12 farklı Animoji karakterini kullanabilirsiniz. Bir bakıma snapchat yüz filtresi özelliği gibi ama bu sefer emoji karakterlerini kullanıyor ve bunu çok daha akışkan bir şekilde yapıyor.

Bu animojiler ile mesajınızı sözlü olarak kaydedip arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz.

Anlatılmaz yaşanır diyerek buraya videosunu da iliştirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir