Kendi Giden Arabalar 2018’de Kaliforniya Sokaklarında Olacak

Kaliforniya yönetimi yollar için yeni kanun ve düzenlemeler getiriyor ve 2018 ortası gibi kendi giden otomobiller Kaliforniya sokaklarında sürücüsüz gezebilecek.

Otonom arabalar yola çıkmaya hazır

Kendi giden arabalar aslında şimdiden Kaliforniya sokaklarını arşınlıyor. Çünkü General Motors, Google ve Zoox’un da aralarında olduğu 42 farklı şirket 285 farklı otonom arabayı Kaliforniya’nın farklı yerlerinde test ediyor. Ancak şimdiye kadar tüm bu araçların içinde insan olması zorunluluğu vardı. Bu kural artık değişiyor. Kendi giden araçlar içerisinde insan olmadan yollara çıkabilecek.

Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı’nın (DMV) ilan ettiği resmi kurallara göre güvenlik gerekçesiyle tüm araçlarda şoför koltuğunda bir insan bulunması zorunlu. Ancak tamamen kendi kendine giden arabaların denenebilmesi için bu kuralın değiştirilmesi gerekiyor. İşte bunun için DMV, bu yasanın değiştirilmesi konusunda bir teklif hazırladı ve araçların insansız seyahat edebilmesine izin verecek yeni yasanın Haziran 2018 itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

otonom-arabalar
Dünya için de örnek olacak

Bu gelecek değişiklikle birlikte Kaliforniya dünyada bir ilki de gerçekleştirmiş olacak. Yeni yasa aynı zamanda yeni araçları denemek için verilen yıllık 150$ vergiyi de yıllık 3600$’a çıkartıyor. Araçların hangi yollarda ve hangi saatlerde kullanılacağının da polise bildirilmesi zorunlu. Bununla birlikte firmalar insansız araçlar ile taşınan yolculardan hiç bir ücret talep edemecekler.

Bu yeni denenecek kurallar ve kendi giden araçların sorunsuz bir şekilde çalışması diğer devletler için de çok önemli. Çünkü bu araçlarda ve kurallarda bir sorun çıkması durumunda, kendi giden araçların dünyada kullanılması gecikebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir