Marsa Yolculuk Ne Zaman?

Gerçekten Mars’a gitmeye gerek var mı? Mucit ve İş Adamı Elon Musk’a göre bu yapmamız gereken bir seçim değil, bir zorunluluk.

Musk şöyle diyor “Bu dünyada sonsuza kadar yaşayamayacağız. Elinde sonunda bir büyük felaket olacak. Bundan kurtulmanın tek yolu başka gezegenlere hayat kurmak ve gezegenler arası bir türe dönüşmek. İşte bizim istediğimiz de bu”

Peki Marsa ne zaman gideceğiz?

SpaceX ilk Mars inişini Red Dragon isimli mekiği ile 2022 yılında yapmayı planlıyordu ki oldukça yapılabilir bir tarih olarak duruyordu. Ancak, birçok başarılı uçuşun cesaretiyle SpaceX, hedef tarihi 2018 olarak değiştirdi. Şimdi, geçtiğimiz günlerde SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell bu tarihi tekrar 2020 olarak değiştirdi. Red Dragon isimli Mars’a iniş görevinin artık 2020 yılında tamamlanması düşünülüyor. Böylece SpaceX uzay yolcu uçağı ve Falcon Heavy programı gibi diğer iddialı projelere de daha fazla zaman ayırabilecek.

Bu yılın başlarında Musk, SpaceX’in Mars’a insanlı uçuşunun 2022 yılında başlayacağını duyurdu ki bu daha önce tahmin ettiği tarih olan 2025’den 3 yıl önce.

Marsa seyahat ne kadar sürer?

Mars’a gidecek uzay gemileri ideal olarak her 26 ayda bir gönderilecek, çünkü gezegenler her 26 ayda bir sıraya giriyor ve Mars, Dünyaya en yakın konuma geliyor. Gezegenlerin konumunun birbirlerine en yakın olduğu bu zamanlarda Marsa seyahatin süresinin 200 ile 300 gün arasında olması bekleniyor. Bu yüzden 2020’de yapılacak olan insansız uçuş, daha sonra yapılacak olan insanlı uçuşların gerçekleşebilmesi için hayati. Bu ilk insansız uçuş ile hem mevcut teknoloji Mars’ın oldukça ince olan atmosferinde denenmiş olacak hem de daha sonra gelecek insanlar için gerekli ağır ekipmanları götürecek. Ağır ekipmanlar ile yüklü uzay mekiği Mars’a inişinde, Mars’ın ince atmosferi sebebiyle Dünyadaki gibi bir atmosfer yastığı ile karşılaşmayacak ve bu yüzden çok sert bir iniş yaşayabilir.

Red Dragon’u Mars’a inen diğer araçlardan ayıran ana özelliği süpersonik ters itici roketleri ki bu büyük geminin bu sayede güvenli bir şekilde Mars yüzeyine inmesi bekleniyor. Eğer bu teori doğru çıkar ve Red Dragon güvenli bir şekilde Mars yüzeyine inerse, bugüne kadar Mars’a inmiş en büyük araç olacak.

Marsa gitme planları yapan sadece Elon Musk değil

Mars görevini 2020’ye kaydırmak aynı zamanda SpaceX’e hem devletin hem de özel sektörün yaptığı farklı Mars denemelerine katılma imkanı da sağlayacak. NASA’da bir sonraki Mars keşif aracını 2020 yılında göndermeyi planlıyor. ExoMars görevi ise Roscosmos ve Avrupa Uzat Ajansı (ESA) tarafından ortaklaşa yürütülen ve 2020 yılında planlanan bir Mars uçuşu. Bunların yanında Mars yörüngesine bir araç göndermeyi planlayan Birleşik Arap Emirlikleri ve 2020’de Mars’a gitmeyi planlayan Çin de bu yarışın içinde bulunuyor.

Eğer bütün bu planlar hayata geçerse, 2020 yılında Mars en kalabalık yıllarından birini yaşayacak gibi duruyor. Ne diyelim? Umarız bir gün Türkiye’de kendi küçük sorunlarından kafasını kaldırıp böyle büyük hedeflere gözünü dikecek kadar gelişip zenginleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir