Matrix Filmi Gerçek Mi Oluyor?

Elon Musk İnsan Beyni İle Bilgisayarı Birleştiren Bir Firma Kurdu

Tesla Motors, SpaceX gibi dünyayı değiştiren şirketlerin kurucusu Elon Musk şimdi de yepyeni ve çok iddialı bir işe adım attı. Musk’ı yakından takip edenlerin bileceği gibi, Elon insanlığın geleceği ve yapay zeka karşısındaki acizliği konusunda oldukça endişeli. Bu sebepledir ki insanoğlunun Mars’ta koloniler kurması için çalışıyor. Musk’a göre yapay zeka bir gün bizi tamamen geçecek. Bu olduğunda da insan ikinci sınıf bir varlık hatta belki köle olacak.

Şimdi bu sondan kurtulmak için insan beyni ile bilgisayarları birleştirmeyi ve makinelerde yaşanan gelişmelere ayak uydurabilmemizi hedefleyen, Neuralink isimli bir firma kurdu. Firma şimdilik gelişim ve araştırma aşamasında.

Elon Musk “Kullanılabilir beyin implantları için aşağı yukarı dört ya da beş yıl uzaktayız” diyor.

Bildiğimiz kadarıyla asıl hedef insan beynine yerleştirilebilir bir implant yaratmak. Bu implantın birçok amacı olacak ama asıl amaç insan beyni ile bilgisayar yazılımını birleştirmek. Böylece Matrix filminde olduğu gibi bizden akıllı makineler ile başedebilmek için gerekli bilgi ve yetenekler yazılım aracılığı ile beyine yüklenebilecek.

elon-musk-neurolink
Yapay zekayı alt etme yarışı

Doğal olarak Musk, yapay zeka ile bir gelecek hakkında endişeleri olan tek kişi değil. MetaMed Research firmasının baş bilim direktörü Michael Vassar yapay zekanın sonunda insanoğlunu yok edeceğini düşünenlerden. Vassar “Gerekli önlemler alınmadan yapay zeka insan zekasının sınırlarını geçerse, kesindir ki insanoğlu yok olacak” diyor.

Aynı şekilde Stephen Hawking yapay zekanın insanlığın karşısındaki en büyük tehtid olduğunu düşünüyor. Hawking “yapay zekanın icadı insan ırkının sonunu getirebilir. Kendi kendini başlatıp, kendini sürekli ve inanılmaz bir hızla yeniden dizayn edebilir. İnsanlar ise biyolojik evrim ile sınırlıdır ve bu değişime yetişemeyerek yok olabilir.” diyor

Braintree’nin kurucusu Bryan Johnson da insan beyninin sınırlarını aşmak ve sinirsel kodlarımızı yeniden yazılabilir yapabilmek için sinir protezleri yapımına 100 milyon dolar yatırmış.

Johnson yaptığı işi insan evrimini yeniden kurgulamak olarak özetliyor.

“Bizim yarattığımız yeni zeka formları ile bağlantımız ekranlar, klavyeler, hareket sensörleri ve ses kontrolleri ile sınırlı. Beynimizin çok az bir bölümünü kullanabiliyoruz ki bu da bizim silikon temelli makineler ile güçlü bir şekilde evrimleşebilme yeteneklerimizi sınırlıyor.”

Johnson bunu değiştirmeyi ve teknolojiler ile aramızda doğal bir bağ yaratmayı planlıyor. Firması Kernel, insan beyninin derinliklerini araştırmaya ve nasıl çalıştığını anlamak için uğraşmaya başladı bile. Bu araştırma insanlarla makinelerin sürekli eşit kalabilmeleri için insan beynine atılacak ilk adım olacak.

Nöral hastalıkların sonu olabilir

Tabii ki bu teknolojiler bizi makineler ile eşit şartlara kavuşturmanın ötesinde bilişsel problemlerimizi düzeltmeye de yarayacak. Örneğin, Alzheimer’s, ALS, Parkinson’s gibi beynimizi ve hayatlarımızı mahveden nörolojik hastalıkların çözümüne de ışık tutacak.

Bu sadece bir başlangıç

Bu tarz bir gelişme bize makinalar ile birleşmemizde yardım edecek evet ama aynı zamanda kendimizi hayallerimizin bile ötesinde değiştirebilmemizi sağlayacak olan nöral kodlarımızı yeniden programlamamızı sağlayacak. Kısaca kedimizi olmak istediğimiz insan gibi yeniden programlayabileceğiz. Evet biliyoruz çok fazla bilim kurgu filmi gibi geliyor kulağa ama tüm bunlar dikkat çekici bilimsel çalışmalara dayanıyor.

Özetle, beyin hücrelerimizin birbiri ile nasıl iletişim kurduğunu taklit eden cihazlar geliştirilmekte. Daha da önemlisi, bu teknoloji vizyonu NIH ve DARPA tarafından desteklenen 15 yıllık akademik çalışmalara dayanıyor. Yani süper insanlar sadece bir zaman meselesi.

Matrix Filmi Gerçek Mi Oluyor?” için bir yorum

  • Nisan 2, 2017 tarihinde, saat 1:10 pm
    Permalink

    Sevinmeli mi üzülmeli mi bilemedim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir