Neden Mars’a Yerleşmemeliyiz?

Geçici yerleşim

Elon Musk Mars’a gitmekte kararlı. Profesör Stephen Hawking’de evimiz diyebileceğimiz yeni gezegenler bulmamız gerektiğini düşünüyor. NASA ve SpaceX’de bizi oraya götürecek roketleri yapmakla meşgul. Peki oraya gitmeye ve bir üs kurmaya gerçekten ihtiyacımız var mı?

Michigan Üniversitesinden Aaron Ridley’nin belirttiğine göre Mars’a koloni kurmak inanılmaz derecede zor ve pahalı. Ridley’ göre, Mars bilimsel olarak çok ilgi çekici bir yer, ancak temelli bir yerleşim için oldukça maliyetli ve üstelik dünyadaki aşırı nüfus artışına karşı da bir çözüm değil.

Ridley şöyle diyor “Biz Ay’a ya da Mars’a artan nüfus baskısından gitmiyor. Biz oraya gidiyoruz çünkü keşfetmek için önüne geçilmez bir merakımız var”

Planetary Science Institute bilim insanlarından Amanda Hendrix de Ridley ile aynı fikirde. Hendrix şöyle diyor “Bence insanların bilimsel çalışmalar ve yeni teknolojilerin testleri için Mars’a geçici merkezler kurması mantıklı. Ancak bunlar kısa dönemli ve geçici yerler olmalı. Bence uzun dönmeli Mars’a yerleşmek, Mars yüzeyindeki radyasyon sebebiyle mantıklı değil.

Mars’tan Para Kazanmak

Mars’a koloniler kurmanın önündeki en büyük engellerden biri maliyeti. Marsa gitmek bile oldukça maliyetli bir iş ve bu işin maliyetini karşılamak hiç de kolay bir iş değil.

Hendrix’in belirttiğine göre insanların Marsa ya da Aya gitmesi içlerindeki doğal merak duygusunun bir sonucu ancak buralarda uzun dönemli bir yerleşim, ekonomik olarak da ikna edici olmalı ve bu pek mümkün görünmüyor.

NASA Ames araştırma merkezi, gezegen bilimcisi Chris Mckay, Marsa yerleşim için ekonomik motivasyonu sağlayacak tek şey hükümetlerin ya turizm ya da madencilik olarak Mars’tan para kazanması.

Mckay’e göre burada Antarktika’da 1955’den 1990’a kadar kurulan istasyon bir örnek teşkil edebilir. Bu tarihler arasında Antarktika’da kurulan istasyon sadece hükümetler bazında bilimsel çalışmalar için kullanılan yerlerken, 1990 sonrası turizmin başlaması ile temelli bir hal aldı. Şimdi Antarktika’da turistler için kurulmuş istasyonlar var.

Marsa yerleşmek kimseyi zengin etmeyecektir ve bu da böyle pahalı bir proje için para yatırmak isteyen kişileri bulmayı güçleştirecektir. Şimdilik oraya tam teşekküllü bir koloni kurmak, muhtemel bir uzay programının devamlılığı için çok da akıllıca bir iş olmayabilir. Bunu yapmadan özce bu gezegen hakkında öğrenmemiz gereken çok şey var.

Mars mı? Ay mı?

Muhtemelen Ay’a Mars’tan önce bir merkez kuruyor olacağız. Hepsinin kendine göre avantajları olsa da kırmızı gezegenin, daha zor ulaşılsa da çok daha enteresan ve ilgi çekici bir hedef olduğu kesin.

Ridley şöyle diyor “Mars’ın bilimsel olarak çok daha ilgi çekici bir yer olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak ben bebek adımlarına inanan bir kişiyim ve bence önce Ayda bir şeyler deneyip burada başarılı olunursa Marsa gitmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.”

 McKay de Ridley ile hem fikir “Bence Mars Ay’dan çok daha ilgi çekici bir yer”. Mckay Mars’ın 3 ana avantajını da sayıyor: Gezegen tarih ve süreç anlamında Dünya ile benziyor, yaşam bulma şansı var, atmosferini oluşturarak dünyalaştırma şansı var.

Eğer göz önüne alacak başka şeyler olmasaydı herkes Marsa koloni kurma konusunda hemfikir olurdu. Ancak, bazı uğraşları diğerlerine göre önceliklendirmek gerekiyor ve Marsa temelli yerleşim şu anda en öncelikli hedeflerden biri olması doğru gibi gelmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir