Olmayan Şarkı ile iTunes En Çok Dinlenenler Listesinde ilk 100’e Girdi

Teknolojinin giderek hayatımıza girmesi ile alışkanlıklarımız ve seçimlerimiz de değişiyor. Müzik dinleme şekillerimiz kasetlerden CD’lere oradan da dijital ortamlara kaydıkça en popüler şarkı listeleri de buna göre belirlenir oldu. Eskiden en çok satış yapan albümlerden TOP 100 listeleri oluşturulurken artık iTunes, Spotify gibi müzik uygulamaları ile en çok dinlenen şarkılar belirleniyor. Bu uygulamalar da genellikle kendi algoritmalarına göre size öneriler sunuyor ve bu şarkılar hızla üst sıralara çıkıyor.

a-a-a-a-a-very-good-song-on-itunes
Çok İyi Şarkı

İşte iTunes uygulamasındaki bu açığı gören Samir Rezhami isimli uyanık bir genç, iTunes üzerinden yüklediği 10 dk’lık sessizlik kaydı ile en popüler şarkı listelerinde ilk 100 listesine girmeyi başardı. Nasıl mı? İşte işin sırrı iTunes’un şarkı çalma algoritmasında saklı. Genellikle iTunes kullanıcıları araçlarından cihazlarına bağlandıklarında, başlat tuşuna basarlar. Genellikle de iTunes alfabetik olarak şarkıları çalmaya başlar. İşte bunu fark eden Samir Rezhami 10 dakikalık sessiz şarkısının adını “Aaaaa Very Good Song” koymuş. Bu sayede birçok kişinin fark etmeden çaldığı ilk şarkı olmuş ve dinlenme listelerinde hızla yükselmiş. Bu sayede en çok dinlenen şarkılar listeleri gibi birçok hazır listeye de dahil olmuş. Bu durum popülerliğini iyice arttırmış ve listelerde yükselmeye devam etmiş.

İnanılır gibi değil ama Samir Rezhami, Selana Gomez, Lamar, Kesha gibi birçok kişiyi geride bırakmayı başarmış. Şimdi herkes, iTunes’un tamamen legal yollarla buralara gelen şarkıyı listelerden kaldırıp kaldırmayacağını merak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir