Petrol Yakıtsız Süper Uçağın Arkasındaki Türk Bilim Adamı

Uzayın sınırlarını zorlayacak ve günümüzdeki ulaşım yollarından çok hızlı süper uçak konseptleri uzun zamandır hayatımızda. Şimdi onlardan birinin altında bir Türk Bilim adamının imzası olacak.

Plazma Jet Motorları

Bizi atmosferin sınırlarına şimdiki jet motorlardan çok daha hızlı ve ucuza çıkartan ve üstelik petrol yakıt ile çalışmayan bir motor hayal edin. Bir de şimdi bu motoru başında bir Türk mühendisin bulunduğu bir ekibin geliştirdiğini hayal edin. Kulağa oldukça güzel geliyor değil mi? Ne mutlu ki bu hayal değil bir gerçek.

Berlin Teknik Üniversitesinde başında Türk Mühendis Berkant Göksel’in bulunduğu araştırma ekibinin geliştirdiği plazma motorun amacı sadece elektrik ve sıkıştırılmış hava kullanarak araçları atmosferden çok daha ucuza çıkartmak. Laboratuvar çalışmaları başarılı olan ekip şimdi bu motoru gökyüzünde denemeye hazırlanıyor.

Bu plazma jet motoru, bildiğimiz petrol bazlı yakıtlar ve sıkıştırılmış hava yerine füzyon reaktörüne benzer bir şekilde çalışıyor. Gazı plazmaların içine sıkıştırarak elektrik üretiyor ve elektromanyetik bir alan oluşturuyor. Berkant Göksel tarafından oluşturulan ekip şimdi bu plazma motoru ile yolcu uçağını birleştirmeye çalışıyor. Bu plazma motorları saniyede 20 km hıza ulaşabiliyor.

Turk-muhendis-plazma-jet-motoru
Uzaya En Ucuz Yol

Hala aşılması gereken sorunlar var tabii. Öncelikle Berkant Göksel ve ekibi küçük plazma itici roketler üzerinde çalışıyor. Bu roketler o kadar küçük ki 80 milimetre uzunluğunda. Standart büyüklükte bir uçağı uçurabilmesi için 10.000 adet kadar bu minik roketlerden gerekiyor. Şimdilik ekip bu minik roketlerden 100 ila 1000 kadarını kullanarak küçük bir uçağı uçurmak ve nasıl çalıştığını görmek istiyor.

Birçok elektrikle çalışan teknoloji gibi bunun da bir diğer problemi yeterli kapasiteye sahip pile ihtiyaç duyması. Bu minik roketlerin pillerinin de yeterli küçüklükte ve güçlü olması gerekiyor. Şimdilik bu problem de aşılabilmiş değil.

Prof. Göksel ve ekibi şimdilik bu sorunu dışardan elektrik kaynağı kullanarak bu sorunu aşıyorlar. Ancak mini elektrik reaktörleri ya da yeterli güç üretebilen güneş enerji panelleri bu süper uçağın pratikte kullanımı için hayati önem taşıyor.

Umarız bu proje başarı ile sonuçlanır ve bizi dünyada gururlandıran bilim adamları listemize Berkant Göksel de eklenir.

Petrol Yakıtsız Süper Uçağın Arkasındaki Türk Bilim Adamı” için 2 yorum

 • Eylül 4, 2017 tarihinde, saat 7:09 pm
  Permalink

  Bir Türk bilim adamının dünyada böyle başarılara imza atması gerçekten gurur verici. Umarım ülkemizde de bu beyinler yer bulur ve yeni bilim insanları yetiştirilmesine yardımcı olur.

  Yanıtla
 • Mart 22, 2019 tarihinde, saat 2:47 pm
  Permalink

  ılım cındeyce gıt getır noktasına yenı yenı gelıyoruz gavur ıcadını kenara atıyoruz bazı gomleklerı yırtıyoruz artık basarılar gelecek bızler gerı zekalı degılız golgelerden cıktıkca bu gıbı basarılı arkadaslara sıkca rastlayacagız

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir