Hareket Zorluğu Çekenlerin Hayatını Kolaylaştıran Robot İskelet Artık Hayatımızda

FDA onaylı ilk exoskeleton

Japon robotik firması Cyberdyne hareket zorluğu çeken insanların kullanımı için geliştirdiği robotik exoskeleton (robot-iskelet) HAL Amerika pazarı için FDA onayı alan ilk ürün oldu. Şimdilik sadece lisanslı medikal merkezlerde kullanılabilecek exoskeleton (robot-iskelet) beyinden kaslara gönderilen biyo-elektrik sinyalleri tespit edip bunları hastanın hareketleri ile eşleştiriyor. Böylelikle hastanın hareket gücünü ve dengeyi daha iyi kurabilmesini sağlıyor.

FDA onayı alan HAL bel altı bölgesinde hareket engeli olan hastalar için tasarlanmış. Hastalar bu cihaz sayesinde tekrar hareket özgürlüğüne kavuşuyorlar. HAL’ı diğer exoskeleton (robot-iskelet) teknolojilerinden ayıran en önemli özelliği, yürüme hareketi ile çalışmasının yanında kendi kendine de hareket edebilmesi. Yani bu cihaz biyo-elektrik sinyalleri sayesinde, giyen kişinin ne zaman ne nasıl hareket etmesi gerektiğini biliyor ve ona göre hareket ediyor.

Bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda daha da gelişerek sadece bel altı sorunlarında değil tüm vücut fonksiyon bozukluklarında ve hatta taşımacılık gibi medikal kullanım dışındaki alanlarda da kullanılması bekleniyor. Yani önümüzdeki yıllarda yürüme zorluğu çeken yaşlı ya da felçli insanları sokaklarda gelecekten gelmiş robotlar gibi yürürken görürseniz şaşırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir