Samsung İki Yeni Akıllı Saat ve Kablosuz Kulaklıkla Geliyor

Birkaç haftaya Tim Cook yeni Apple Watch’ı duyurmaya hazırlanırken, Samsung’un buna cevabı iki yeni akıllı saat ve 1 yeni kablosuz kulaklık ile oldu. Gear Sport akıllı saat ve Gear Fit2 Pro idman saati. Tabii bir de bu akıllı saatler ile uyumlu Gear IconX kablosuz kulaklıklar. Bu kulaklıkların da Apple AirPods ile rekabet etmesi planlanıyor.

Aslına bakarsanız bu iki yeni akıllı saat, Samsung’un mevcut akıllı saatlerinin yerine gelmiyor. Onun yerine mevcut Samsung Smart Watch seçeneklerini genişletiyor. Eğer akıllı saatinizde 4G telefon bağlantısı olsun istiyorsanız hala Gear S3 almanız gerekiyor. Ya da Gear S3’den daha küçük bir şey arıyorsanız Gear S2 ve S2 Classic de hala satışta olacak. Samsung Smart Watch ailesine yeni katılan Gear Sport ve Gear Fit2 Pro daha çok spor tutkunlarını hedef alıyor diyebiliriz. Bu iki yeni saate eklenen iki ana özelliklerden biri içine GPS özelliği eklenmesi ve 5ATM suya dayanıklılık özelliği sayesinde yüzme antrenmanlarında kullanılabilmesi. Tabii bunlara ek olarak olarak fitness özelliklerine daha fazla önem verilmiş.

Uzun pil ömürlü akıllı saat

Yeni Gear Sport 42mm genişliğinde ve siyah ya da mavi opsiyonları mevcut. Ekranı 1.2 inç ve super AMOLED. Kolunuza taktığınızda oldukça hafif ve neredeyse varlığı ile yokluğu hissedilmiyor. Bu da bence bir spor saatinde en çok aranan özelliklerden biri. Özellikle de yüzme sırasında kullanacaksanız. Şık bir tasarıma sahip, uyumlu plastik kayışları mevcut. Samsung akıllı saatlerde kayış seçeneklerinin önemini anlamış olacak ki saatle birlikte ayrıca alabileceğiniz modaya uygun birçok kayış seçeneği de sunuyor. Bütün kayışlar 20mm genişliğinde ve çeşitli kayış seçenekleri ile uyumlu saat ekranları da mevcut.

GPS özelliği sayesinde akıllı telefona bağlanmadan canlı haritayı görebilir ve harita üzerinden kat ettiğiniz mesafeyi takip edebilirsiniz. Özellikle koşu tutkunlarının çok işine yarayacak bir özellik.

Yeni eklenen spor uygulamaları ile kendinize özel hedefler ile programlar oluşturabiliyorsunuz. Örneğin dijital kardiyo egzersiz klavuzu, birçok hareketi nasıl yapmanız gerektiğini, telefonunuza ya da televizyonunuza yansıtarak gösterebiliyor. Samsung Gear Sport’da bir de yeni “Harcanan Kalori” modu var. Bu da size harcadığınız ve aldığınız kaloriyi çok daha iyi hesaplamanızı sağlıyor. Eğer öğlen yemeğinde çok fazla kalori almışsanız, akıllı saatiniz size akşam yemeğinde daha hafif şeyler yemenizi ya da ekstra kalori harcamanız için eve yürümenizi önerebiliyor.

Yenilenmiş Akıllı saatlere, Samsung ile uyumlu cihazları daha iyi kontrol edebilmeniz gibi özellikler de eklenmiş. Örneğin Televizyon gibi akıllı ev cihazlarını kolunuzdaki saat yardımı ile daha iyi yönetebiliyorsunuz. Samsung’un belirttiğine göre bu yeni saatlerin tek şarj ile 3 güne kadar pil ömrü var. Samsung Pay desteği ile de koşuya çıkarken yanınıza cüzdan almanıza gerek kalmayacak. Ödemelerinizi kolunuzda saat ile yapabiliyor olacaksınız.

Bu yeni saatleri isterseniz iş sunumlarınızda da kullanabileceksiniz. Power Point sunumlarınızı saatiniz ile yönetebileceksiniz. Yine Samsung Gear VR gözlüğünüzü de saatinizin dokunmatik ekranını kullanarak yönetebileceksiniz.

Samsung henüz Gear Sport fiyatını açıklamadı ancak önümüzdeki aylarda hem fiyatını hem satışını duyuracağını düşünüyoruz. Eğer çok pahalı bir fiyat belirlemezlerse de Akıllı saat pazarında azımsanamayacak bir dilimi ele geçirebilirler.

Saatten çok spor bilekliği

Eğer akıllı saatler size fazla karışık geliyorsa ve akıllı saatten daha çok spor aktivite takip bilekliği istiyorsanız Samsung Gear Fit2 Pro tam size göre bir seçenek olabilir. Bu akıllı spor bilekliği, Gear Sport’dan çok daha fazla fitness amaçlı üretilmiş. Yine GPS ve suya dayanıklılık özelliği bu saatte de mevcut. Gear Fit2 pro’nun bil ömrü de Gear Sport’dan 1 saat kadar fazla.

Samsung’un fitness bilekliği 31 Ağustos itibariyle ön siparişte ve satışı da 15 Eylül tarihinde başlayacak. Gear Fit2 Pro fiyatı 199 Dolar olarak belirlendi ancak Türkiye satış fiyatı ne olur o henüz belli değil.

Kablosuz Kulaklıkların Pil Ömrü Daha Uzun

Samsung’un en çok beklenen yeniliği ise hiç kuşkusuz Gear IconX kablosuz kulaklıklar. Daha önceki kablosuz kulaklıklar ile birebir aynı görüntüde olduğuna aldanmayın. Bu kulaklıkların pil ömrü öncekilerin iki katı. 2018 Gear IconX’in 4GB’lık kapasitesinden müzik dinlerseniz yaklaşık 7 saatlik bir pil ömrü var. Ancak akıllı telefondan müzik aktarırsanız pil ömrü 5 saate iniyor.

Kulaklıkların taşıma kabı ile IconX’I hızlıca şarj edebilirsiniz. Örneğin, 10 dakikalık bir şarj ile extra 1 saat daha müzik dinleyebilirsiniz. Daha önemlisi artık şarkıları kablosuz olarak Samsung telefondan, kulaklıklara aktarabilirsiniz. Ayrıca bir de kişisel bir spor eğitmeni size egzersizlerinizde kulaklıklar aracılığı ile kılavuzluk edebiliyor. Size ne zaman başlamanız ne zaman yavaşlamanız ya da hızlanmanız gerektiğini söyleyebiliyor.

Bu yeni Gear IconX kulaklıklar Bixby sesli komut özelliğini de desteklediği için ona basit komutlar da verebilirsiniz. Örneğin; “hava durumunu söyle”, “annemi ara” gibi.

IconX’in de satışa çıkış tarihi bir kaç ayı bulacak ancak fiyatı konusunda henüz bir açıklama yok. Ancak muhtemelen AppleAirPods’un 160 dolarlık fiyatı ile rekabet edecek bir düzeyde olacağı düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir