Sony’nin Robot Köpeği Aibo Geri Döndü

Sony robot köpeği Aibo’yu tamamen yeniledi ve içerisine yapay zeka ekleyerek günümüz teknolojisine uyumlu hale getirdi. Daha yuvarlak hatlara sahip yeni Aibo, bir önceki modele göre daha yuvarlak hatlara sahip ve çok daha gerçekçi hareketler yapabiliyor. Robot köpek Aibo’nun dijital gözleri çok daha sevimli bir görüntüye sahip ve burnuna yerleştirilmiş balık gözü kamera ile çok daha fonksiyonel.

Robot köpek içerisindeki kamera ve sensörler sayesinde etrafındaki ses ve görüntüleri analiz edebiliyor, buna uygun olarak hareket edebiliyor, sahibi ile iletişime geçebiliyor. Sony’nin belirttiğine göre Aibo’nun öğrenen davranışları sayesinde sahibini tanıyor, basit komutları anlayabiliyor, gülümsediğinizde ve sevdiğinizde anlayıp tepki verebiliyor.

İçerisindeki kamera sayesinde Aibo’dan sizin fotoğrafınızı çekmesini isteyebilirsiniz ve kendinizi onun gözünden görebilirsiniz. (Tabii bu bize ne fayda sağlayacak ben pek bilemedim)

robot-köpek-sony
Her Aibo Diğerinden Farklı

Aibo yapay zekası sayesinde sizinle iletişime geçtikçe öğreniyor ve kendine özel bir karakter geliştiriyor. Bu sebeple her Aibo robot köpek sahibine bağlı olarak farklı karakterde oluyor. Aibo siz isterseniz sizin belli anlarınızı hatta isterseniz tüm gününüzü kayıt altına alabilir. Bu bilgisayar korsanlarının özel hayatımıza saldırısına karşı ne kadar güvenli bilemiyorum ama kulağa çok da iyi gelmediği kesin.

Bu akıllı robot köpek Aibo satış fiyatına gelecek olursak, planlanan satış fiyatı 198.000 Japon yeni ki bu da yaklaşık 1.750 Dolar civarında bir şeye denk geliyor. Peki, satışa ne zaman çıkacak derseniz. Sony Aibo’yu öncelikle Japonya’da Ocak ayında satışa çıkartacak daha sonra Amerika ve diğer ülkelerde satılacak.

Teknik Özellikler

Aibo’nun bu kadar çok şeyi yapabilmesi için içerisinde çok gelişmiş sensörler, kamera ve mikrofonlar bulunuyor.

2 Kamera (Ön kamera, SLAM Kamera)
4 Mikrofon
ToF sensorler
2 PSD sensorler
Baskıya hassas dokunma sensorleri (Sırt sensorü)
Sığsal dokunmatik sensorler (Baş sensorü, Çene sensorü)
6 akslı tarama sistemi(3 axis gyro/3 axis acceleration)×2 (Head, Torso)
Hareket sensörü
Işık sensorü
4 pati pedi

Robot köpeğin neler yapabildiğine bir göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir