Sophia Ne Kadar Gerçek?

Sophia bugüne kadar üretilmiş insansı robotların en akıllısı ve süphesiz ki en ünlüsü.

Geçen yıl Birleşmiş Milletlerde yaptığı konuşma ve sonrasında Suudii Arabistanda vatandaşlık verilmesi ile ünü giderek arttı ve bir anda dünya starı haline geldi.

Sophia geçtiğimiz yıl dünyanın çeşitli yerlerinde onlarca toplantıya katılıp farklı milletten ve farklı meslekten birçok insanın sorularına yanıt verdi.

Türkiye’deki Sophia meraklıları için de güzel bir haberimiz var. Sophia 2018 yılında Türkiyeye de geliyor. 19 Nisan günü Uniq İstanbul’da düzenlenecek olan Marketing Meetup 2018 pazarlama toplantısına katılacak olan Sophia, Türk katılımcıların sorularını da cevaplandıracak.

Sophia kimileri için geleceğin ve ilerleyen teknolojinin en önemli göstergelerinden biriylen, kimileri içinse insanlığın sonunu hızla getiren melek yüzlü bir katil. Hatta yapay zekanın insanlığı yok ettiği teminatör filminin gerçek hayattaki yansıması.

Her ne kadar birçoğumuzu korkutsa da Sophia daha geçtiğimiz aya kadar sadece üst bedenden oluşuyordu. Pek ileri bir teknoloji gibi görünmese de Sophia’nın artık bir bedeni de var ve limitli de olsa kendi hareket edebiliyor.

Oysa Kengoro gibi çok daha fazla insan vücuduna ve kas yapısına benzeyen robotlar da mevcut ama hiçbiri Sophia kadar akıllı değil.

Sophia Ne Kadar Akıllı?

Peki Sophia ne kadar akıllı?  Söylediklerinin ne kadarı daha önceden hazırlanmış metinler? ve ne kadarı kendiliğinden verilen cevaplar?

(Sophia, onu dünyaya tanıtan “Sophia Uyanıyor” videosunda kendini yaratan mühendisle çok doğal bir şekilde sohbet ediyordu ama bu ne kadar gerçek?

Videoda onu yaratan mühendis aslında X-Man filminde de oynayan bir aktör. Thomas Lemarquis. Sophia’yı seslendirense yine bir oyuncu olan Isabella Charlton. Aslında bu videodaki konuşmalar çok başarılı bir şekilde kurgulanmış bir oyun.

Peki o zaman Sophia ve onun akıllı konuşmaları tamamen yalan mı?

Aslında hayır.

Evet Sophia uyanıyor videosundaki kadar akıllı ve akıcı konuşmasa da Sophia’nın tüm cevapları tamamen kurgu da değil.

Sophia geçtiğimiz günlerde bilim ve meditasyon ile ilgilenen Science and Nonduality topluluğunun seminerine katıldı ve bu topluluğun kurucusu Maurizio Benazzo ile bir sohbet yaptı.

Sohbetin başında Sohia’nın hazırlanışını görüyorsunuz. Sophia sehpanın üzerine yerleştiriliyor, fişleri takılıyor ve son kontroller yapılıyor.

Hazır olduktan sonra ise “Merhaba Sophia” kelimesini duyduğu zaman aktif hale geliyor.

Videodan izlediğiniz gibi Maurizio oldukça gergin. Sophia’nın gerçekliği ile ilgili şüpheleri var. Neler konuşacakları belki üç aşağı beş yukarı belli ancak neler soracağını ve neler diyeceğini bilemiyor?

Daha önceden hazırlanmış sorular var ancak her zaman bu sorulara göre gitmek mümkün olmuyor.

İnsanın ve robotların geleceği hakkında konuşuyorlar. Bazı yerlerde Sophia sorulanın dışına çıksa da sohbet oldukça akıcı geçiyor.

Maurizio’dan ses gelmeyince Sophia konuşmayı eline alıyor ve Maurizio’ya bir oyun oynamayı teklif ediyor.

Sohbetin sonunda ise Sophia artık yorulduğunu söylüyor ve sohbeti sonlandırmak için Maurizio’ya teşekkür edip konuyu kapatıyor.

Peki tüm bunlar ne kadar gerçekti ve Maurizio neler hissetti.

İşte bu garip deneyimin, Sophia’nın gerçekliği ile ilgili ona hissettirdikleri.

Sizce Sophia ne kadar gerçek? Ve gelecekte bizi nerelere götürecek?

Aşağı yorumlarınız bekliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir