Sürücüsüz Arabalar Gelecek Ay Yollara Çıkıyor

Evet yanlış duymadınız. Sürücüsüz, kendi kendine giden arabalar gelecek ay Amerikanın Pheonix kentinde yollara çıkacak. Google’ın ana firması Alphabet’in alt kurulusu olan Weymo firması tarafından duyurulan projeye göre sürücüsüz araçlar şimdilik sadece Pheonix kentinin dışında, 150 kmlik bir alan içerisinde hizmet verecek.

Weymo firması, sürücüsüz araç olarak yeniden tasarladığı Chrysler marka bir otomobili uzun bir süredir, silikon vadisinin yollarında test aracı olarak kullanıyordu. Geçtiğimiz Mart ayından beridir de bu sürücüsüz araç Pheonix sokaklarında, içerisinde çocuklu ailelerin de olduğu geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından test ediliyor. 

Bu aracı deneyen şanslı grubun videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz. 

Biz ne zaman sürücüsüz araca bineriz?

Weymo firmasının bu hizmeti diğer kentlere de taşınacaktır ancak bunun biraz daha zaman alması bekleniyor. Tabii henüz Amerika’da yaygınlaşmamış bir hizmetin Türkiye’ye ne zaman ulaşacağı konusunda fikir yürütmek bile zor.

Weymo sürücüsüz araç hizmeti alanında şu anda lider bir konumda bulunuyor ve bu konudaki ciddiyetini araç sayılarından da anlayabiliyoruz. Firma 2020 yılına kadar sürücüsüz araç filosuna 62.000 adet Hybrid minivan ve 20.000 adet elektrikli Jaguar I-Pace model aracı katmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir