Tesla’nın Kendi Giden Arabası Nasıl Çalışacak?

Tesla kendi kendine giden araba yapma planının detaylarını açıkladı.

Tesla Motors’un başkanı Elon Musk, Tesla’nın ikinci nesil donanımına sahip araçlarına, otopilot özelliğinin ilk aşamasının yüklendiğini açıkladı. Tesla araçlarına yeni donanımı yüklemeye geçtiğimiz Ekim ayında başlamıştı.

Tesla’nın “Genişletilmiş Otopilot” olarak tanımladığı bu yeni donanım güncellemesi, araçlardaki otopilot özelliğini geliştiriyor ve tamamen kendi giden bir araç olmaya daha da yaklaştırıyor. Biz de bu yeni gelen sistemin detaylarını adım adım sizin için araştırdık. İşte detaylar:

Tesla’nın Eylül 2014 ve Ekim 2016 yılları arasında üretilmiş araçlarında otopilot için yerleştirilmiş bir kamera var. Ancak şimdi yeni üretilen Tesla araçlarda 250 metre menzili olan ve 360 derece görüş açışı sağlayan 8 adet kamera var.
Yeni Tesla arabaların da bir önceki gibi bir adet radar sensörü var ancak bir öncekine göre oldukça geliştirilmiş bir sensör. Bu gelişmiş sensör sayesinde yoğun yağmur, sis, kum ve hatta önünde başka bir araba varken dahi çok iyi çalışıyor.
Tesla bu araçlarında da 12 adet ultrasonic sensör kullanıyor. Ancak bir önceki sensörün iki katı mesafeden sart ya da yumuşak nesneleri belirleyebiliyor.
Bu yeni araçlarda bir öncekine göre 40 kat güçlü bir bilgisayar sistemi olan Nvidia Drive PX2 kullanılmış.
Eğer yeni bir Tesla aldıysanız yeni otopilot sistemini 5000$ vererek optimize edebilirsiniz. Bu sistem aracın 8 kamerasından 4’üne, radar sistemine,12 sensöre ve yeni bilgisayar sistemine erişimizi sağlayacak.
Geliştirilmiş otopilot, aracın trafik durumuna göre hızını daha iyi ayarlamasını, otomatik olarak şerit değiştirmesini, otoyollara kendi girip çıkmasını ve kendi kendine park etmesini sağlıyor. Aynı zamanda zor durumlarda engellerin etrafından dolaşabilmesine imkan veriyor.
Tesla bu yeni özellikleri küçük paketler halinde piyasaya sürüyor. İlk paket 21 Ocakta piyasaya sürüldü ve içerisinde aktif cruise control, çapışma öncesi uyarısı, ve otomatik direksiyon özellikleri bulunuyordu. Ancak şimdilik otomatik direksiyon özelliği sadece 75 km/h hızın altında aktif olabilecek.
Yazılım güncellemesi bir de sürpriz ile geldi. Güncelleme ile artık Model S P100D modeli Ludicrous modunda 0’dan 100 km’ye sadece 2.4 saniyede çıkabiliyor.
Musk’ın açıklamasına göre bundan sonra her 2 ya da 6 haftada bir yeni otopilot özellikleri açıklanarak yazılım güncellemeleri ile piyasaya sunulacak.
Musk’ın söylediğine göre bu güncellemeler ve 2. nesil otopilot sistemi ile 2017 yılının sonuna kadar Tesla tamamen kendi kendine giden bir yapıya kavuşacak. Musk’ın geçenlerde Twitter üzerinden açıkladığına göre kendi kendine gitme özelliği en erken 3, en geç 6 ay içinde gelmiş olacak.
Tesla’nın tamamen kendi kendine gidebilme sistemi arabayı ilk aldığınızda size ektra bir 8000$’a mal olacak ve aldığınız araç geliştirilmiş otopilot özelliklerinin tamamına sahip olacak. Ancak şimdilik Tesla sahipleri bu özelliği otonom araçlar için gerekli yasal izinler henüz çıkmadığı için kullanamayacak.
Tamamen kendi kendine giden Tesla arabalar, en uygun gidiş yolunu hesaplayabilmek için, 8 kameranın tamamını kullanacak. Köy ya da şehir yollarında, hatta şeritleri olmayan yollarda bile gidebilecek.
Bütün bunların yanında araç, dur tabelalı, trafik ışıklı bağlantı yollarında ve göbeklerde de rahatlıkla gidebilecek.
Eğer kendi kendine giden Tesla arabanıza binerseniz ve gidilecek bir hedef girmezseniz, araba sizin takviminize bakıyor ve sizi randevu yerinize götürüyor. Eğer takviminizde bir şey yoksa o zaman da evinize götürüyor.
Bütün bunlar şu demek oluyor ki; eğer bugün bir Tesla sipariş ederseniz, yakın bir gelecekte tamamen kendi kendine gidebilecek bir araba almış olacaksınız. Bu özellikler çıkana ve yaşadığınız yerdeki yasalar bu arabalara izin verene kadar da otopilot özelliklerini almaya devam edeceksiniz.
Amerika’da son yayımlanan devlet kaza raporuna göre ilk nesil otopilot sistemi Tesla araçlarında kaza oranını % 40 oranında azaltmış.

Bu rapor geçtiğimiz günlerde basında da oldukça yer bulan Tesla’nın ilk ölümlü kazası sonrası başlatılan soruşturmanın sonuçlarına yönelik olarak Amerikan Ulusal Trafik Güvenliği Dairesince yayımlanmış. AUTGD Tesla arabanın sistemlerinde bir hata bulmadığını da açıklamış.

Elon Musk şirketin temellerinin tamamen otomatik araçlar üzerine kurulduğunu ve bu araçların insanlı araçlardan 2 kat daha güvenli olduğunu söylüyor ve yeni sistemi şöyle tanımlıyor. “Arabanın sürücü koltuğunda bir süper bilgisayar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir