Tesla Model 3 Otomobil Sektörünü Sarsmaya Geliyor

Tesla Motors Model S ve Model X’deki başarısından sonra şimdi de Moldel 3 ile orta segment grubuna hitap etmeyi planlıyor. Model 3’ün en önemli özelliği fiyatı. Neden mi? Çünkü 35.000 $ gibi orta segmente hitap eden bir fiyatla, lüks standartlara sahip, elektrikli ve otonom (kendi kendine sürebilen) bir araba ile toplu üretime girecek ilk araba.

Model S ve arkasından gelen Model X özellikleri ile kullanıcılarını ziyadesiyle memnun etti ve elektrikli araba koseptine inanmayanları yeterince utandırdı. Öyle ki Mercedes, BMW gibi alman devleri de artık elektrikli araba üretmeden otomobil sektöründe parlak bir geleceğe sahip olamayacaklarını anladılar. Ancak bugüne kadar üretilen ve büyük başarı yakalayan elektrikli arabalar limitli bir üretim ile yaklaşık 100.000 $ civarında bir satış fiyatına sahip. Tesla, Model 3 ile bunu değiştirmeyi ve elektrikli araba sevdasını milyonlara yaymayı planlıyor.

Tesla önceki pahalı modelleri ile bu yıl kullanıcılar tarafından en sevilen araba seçildi. Firma bu kullanıcı memnuniyetinin Tesla 3 modelinde de aynı olacağından emin.

Yüzbinlerce Tesla fanı şimdiden 1000 $’lık kaporalarını ödeyerek ön siparişlerini verdiler bile. Öyle ki Tesla Model 3 daha henüz satışa çıkmadan ilk yıl üretilecek arabalarını şimdiden satmış durumda. Tabii bunun arkasında yatan en önemli etken Elon Musk’ın gelecekte otopilot  (sürüş desteği) özelliğinin otonom (kendi kendine sürebilen) özellik ile güncelleneceğini söylemesi.

Tesla Model 3 ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi aşağıda görebilirsiniz.

Dizayn Özellikleri

Genel olarak Tesla tasarımına sadık kalınmakla birlikte, yeni dizayn özellikleri eklenmiş. Bunların en göze çarpanı ön tarafındaki düz, ızgarasız yüzü.

Enerji tüketimini minimuma indirmek için oldukça sade ve ergonomik bir dizayn kullanmışlar. Model S’den biraz daha küçük ve kalın görünüyor. Cam tavan önden başlayıp yumuşak bir şekilde arka rüzgarlığa kadar uzanıyor. Model 3’de hatcback bagaj yok onun yerine önde kaputun altında bir bagaj var. Bu büyük cam tavan sebebiyle arkada bulunan küçük saklama alanı ile ilgili firma henüz tam kararını vermiş değil. Muhtemelen Model 3’ün cam tavanlı ve cam tavansız olmak üzere birkaç farklı modelini yapabilir. Tesla’nın diğer modellerinde olduğu gibi iç dizaynından dış görünüşüne kadar bir çok şeyi kendinize özel yaptırabileceksiniz.

İç Tasarım

Tesla arabanın iç dizaynı ile ilgili şimdilik çok fazla bir şey açıklamadı. Genel olarak sade ve minimal bir tasarıma sahip olması ve 15 inçlik dikey bir ekran olması bekleniyor. Musk’ın bu iç tasarım hakkındaki görüşünü biliyoruz “ne kadar az karışık o kadar iyi”. Ayrıca Musk attığı bir tweetinde, içeriden Model 3’ün bir uzay gemisine benzediğini söyledi.

Otonom teknolojisi

Tesla’nın en ucuz arabası olmasına rağmen Model 3 kendi kendine gidebilme teknolojisini destekleyecek. Şu anda firmanın Model S ve Model X arabaları otopilot özellikleri ile gelmekte. Ancak firmanın başkanı Elon Musk’un söylediğine göre artık bütün Tesla otomobiller yakın gelecekte çıkacak olan Level 5 otonom kullanıma uygun olarak üretilecekler. Moldel 3 de buna uygun donanıma sahip olarak üretilecek. Ama tabii ki bunu aktive etmek için cebinizde 5000$ kadar küçük bir delik de açılacak. Peki bu paraya değer mi? Bence otoyolda kendi kendine giden, kendi kendine park eden ve hatta çağırdığınızda yakın mesafeden kendi kendine gelen bir araç için buna kesinlikle değer.

Şarjı Ne Kadar Gidiyor?

Model 3 tek bir şarj ile en az 350 km gidebilecek. Bu da 60 kWh’lık en küçük pil paketi ile gidilebilen mesafe ki daha büyük pil versiyonları ile de satılıyor olacak. Daha büyük pil paketine sahip araçlar sadece daha uzun menzil yapmayacak aynı zamanda performansı da daha yüksek olacak.

Aracın performansını arttırmanın bir diğer yolu da tıpkı Model S ve Model X’de olduğu gibi çift motorlu versiyonunu almak. Model 3’ün performansı hakkında Tesla tarafından pek bir şey açıklanmadı ancak arabanın ilk versiyonlarından birini deneyen Auto Express aracın 0’dan 100 km’ye 5 saniyede çıktığını söylüyor.

Tabii ki performans ve mesafe dışında işin bir diğer önemli boyutu da aracın şarj edilmesi. Tesla, Amerika ve Avrupa’nın ana yollarını, aracınızı bedava şarj edebileceğiniz Süper Şarj İstasyonları ile donattı ve donatmaya da devam ediyor. Bedava dediğimize de bakmayın aslında bu tüm modeller için geçerli değil. Muhtemelen Model 3 gibi bir model alırsanız, Süper Şarj İstasyonlarını kullanmak için arabanızı alırken bir kereliğine 2000$ civarı toplu bir para ödüyor olacaksınız.

Peki Ne Zaman Çıkıyor?

Tesla’nın açıkladığına göre ilk teslimatlar 2017 sonlarına doğru başlıyor. Şu ana kadar 400.000’den fazla Model 3 çoktan satılmış durumda olduğunu düşünecek olursak, şimdi sipariş verip bu uzun kuyruğun arkasına geçmek isterseniz muhtemelen 2018 sonlarına kadar arabanıza el süremeyeceksiniz. Türkiye’de benim gibi heyecanla bekleyenler için herhalde, 2019 ya da 2020 yılı, Model 3 ile boğazdan geçebilmek için en iyimser tahmin olacaktır.

Tesla bu söz verdiği tarihlere yetişebilmek için şimdiki üretim kapasitesini oldukça arttırmak zorunda. Firma, 2018 yılına kadar üretim kapasitesini yılda 500.000 araca çıkartmayı planlıyor. Hatta Amerika’da mega bir fabrikanın yapımı hala devam ediyor. Sonuçta burada Mars’a uzay mekiği göndermeye çok yaklaşmış, üretim süreçlerinden pazarlama süreçlerine kadar otomobil sektörünü tamamen değiştirmiş bir adamdan bahsediyoruz. Onun için başaracağına olan güvenimiz tam.

BONUS:

Tesla tasarımcılarının ve Elon Musk’ın enteresan bir espri anlayışı var. Tesla’nın 3 modelinin isimlerini alt alta koyduğunuz da bakın ortaya ne çıkıyor. Hadi bakalım ateistler bunu da açıklasın.

Ne demişler SEX her zaman satar!

Tesla Model 3 Otomobil Sektörünü Sarsmaya Geliyor” için bir yorum

  • Ocak 5, 2017 tarihinde, saat 6:51 pm
    Permalink

    Ellerinize sağlık

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir