Toyota’nın Garip Gelecek Vizyonu e-Palette

Dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi Toyota, kendi giden otomobil alanında devrimsel bir vizyon ortaya koydu. Kendi giden küçük kabinlerden oluşan e-Palette isimli bu araçlar, teslimattan insan taşımaya, gezici restoranttan gezici dükkana kadar birçok farklı amaç için kullanılabilecek.

Tamamen elektrikli ve tamamen otonom olarak tasarlanan e-Palette, verilecek hizmete ve ihtiyaca göre uyarlanabilecek şekilde olacak. Onları 4 tekerlek üzerinde giden şefaf bir kargo kabini olarak düşünebilirsiniz. İçini ne olarak kullanacaksanız dışını da buna göre değiştirebiliyorsunuz.

Toyota’nın planlarına göre bu araçlar, araba paylaşımı, toplu taşıma hizmeti gibi yaygın kullanımın dışında ihtiyaca göre gezici ofis, mini mağaza, sağlık ocağı, otel odası ve bunun gibi daha birçok farklı şekilde kullanımı mümkün.

Örneğin ayakkabı mı alacaksın? Ayakkabı satış servisini çağırıyorsun, farklı renk ve ölçüde ayakkabılar e-Palette ile kapına geliyor ve sen istediğini deneyerek alıyorsun. Ya da karnın mı acıktı gezici pizza ya da hamburger arabasını durdur ve siparişini yüzyüze ver. Konseptin ucu oldukça açık. Özellikle konser, festival gibi alanlarda oldukça kullanışlı olacağı kesin.

toyota-e-palette-concept-vehicle-25
e-Palette ne kadar gerçekçi?

Bu garip görünümlü araçların tamamını Toyota kendi mi yapacak yoksa bu projeyi başka firmalar ile ortaklaşa mı yürütecek henüz net değil. Toyota’nın belirttiğine göre bu proje için Amazon, Didi Chuxing, Mazda, Pizza Hut ve Uber ile ortaklaşa çalışacak. Toyota’nın hedefi 2020 yılında Japonya’da yapılacak olan olimpiyatlara kadar hayata geçirmek.

Proje o kadar farklı ve enteresan görünüyor ki gerçekleşeceğine dair insanı şüpheye düşürüyor. Otomobil üreticilerinin birçoğu insansız teslimat sistemlerinin hayata geçmesinin çok zor olduğunu düşünüyor. İnsanlı araçların kullanıldığı yerlerde bir karmaşıklığa sebeb olacağını ve bu yip araçların sadece üniversite kampüsü gibi kapalı yerlerde işe yarayacağını düşünüyor.

Ama eğer kendi giden arabalar gelecekte standart bir uygulamaya dönüşürse, bu tip araçlar da yaygınlaşıp hayatımıza girecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir