UPS 125 Adet Tesla Tır Siparişi Verdi

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan ve otomobil dünyasında şaşkınlık yaratan Tesla Semi tırın ilk müşterisi belli oldu bile. Dünyanın en büyük kargo firması bugüne kadarki en büyük Tesla tır siparişini verdi. UPS yetkililerinin belirttiğine göre firma, 125 adet Class 8 Tesla Semi tır siparişi verdi. Tesla’nın rekorları altüst eden bu elektrikli tırlarına güvenen bir tek UPS firması değil. Amerika’nın en büyük markalarından biri olan PepsiCo firması da şimdiden 100 adet Tesla tır siparişi verdi bile.

UPS’in sorumlu müdürü Juan Perez’in belirttiğine göre “Otomotiv sektöründe çığır açan bu yeni elektrikli tırlar güveliği arttıracak, çevreye duyarlı bir kullanım sağladığı gibi uzun dönemli maliyetleri de oldukça düşürecek”. Tesla Semi tırlar, dizel tırlara göre toplam maliyeti o kadar aşağıya çekiyor ki Tesla Semi, 150.000 $ gibi yüksek fiyatına rağmen dizel rakiplerine göre çok daha cazip kalıyor.

Tesla tırlar, onlar için özel üretilmiş Mega Şarj ediciler ile şarj ediliyor ve tek bir şarj ile 800 km gidebiliyor. Elektriğin dizel benzine göre ucuzluğu ve performans verimliliği de bu araçları oldukça cazip hale getiriyor.

tesla_semi_kokpit
Çevreci Olmanın Cazibesi

UPS çevreci yatırımları ile dünyanın korunmasına yardım ettiği gibi firmanın karlılığını da arttırmaya çalışıyor. Bu yılın başında firma, New York’da hizmet veren 1000 adet dizel kamyonunu 2020 yılına kadar elektrikli araçlar ile değiştireceğini duyurdu.

UPS web sayfasında belirttiğine göre Tesla ile yapılan bu anlaşma ve alınan elektrikli tırlar için, tır başına 20.000$ olmak üzere toplam 2.5 Milyon $ bir ön ödeme yaptı bile. Bu sadece bir siparişten öte lojistik endüstrisinde önemli bir değişimin habercisi gibi görünüyor. Başlangıç fiyatları şimdilik oldukça yüksek olsa da uzun dönemde çok hesaplı olması ile elektrikli araçlar taşımacılık sektörünü yeniden şekillendirebilir. Ayrıca elektrikli araçlarda oto pilot özelliği yine bu sektördeki verimliliği çok arttıracak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir