Uzaya Çift Kişilik Gidiş Dönüş Lütfen!

SpaceX daha önce kullandığı bir roketini tekrar uzaya göndererek bir ilki başarırken, Amazon’un uzay araştırmaları şirketi Blue Origin de kendi tekrar kullanılabilir kapsülünü geçtiğimiz günlerde basına tanıttı. Blue Origin bir uzay turizm firması ve bu tekrar kullanılabilir uzay kapsülü de onların uzaya gönderecekleri tur otobüsleri denilebilir. Bu uzay kapsülünün adı New Shepard ve uzaya gönderilecek kapsüller içinde en büyük pencerelere sahip.

Tanıtım sırasında basın ile paylaşılan fotoğraflar New Shepard isimli kapsülün iç tasarımını gösteriyor. Firmanın logolarını taşıyan koltuklar şık bir siyah tasarıma sahip. Kalkış sırasında bu koltuklar tamamen arkaya yatıyor ve yolcular yukarı bakıyorlar. Uzaya çıkıldığında ise yolcular kabinde yer çekimsiz ortamın keyfini sürüyorlar.

Firmanın belirttiğine göre, New Shepard isimli kapsül bu yıl insanlı uçuş denemelerine başlayacak. Her şey yolunda giderse Blue Origin, ilk müşterilerini ise 2018 yılında uzaya göndermeyi planlıyor. Jeff Bezos’un belirttiğine göre uçuş test programı sistemin performansını ve sağlamlığını test etmek için dizayn edilmiş. Kapsülün iç tasarımında da güvenlik ve konfor ön planda tutulmuş.

Amaç Uzay Turizmi

Her ne kadar SpaceX ve Blue Origin aynı alanda rekabet içindeymiş gibi görünseler de aslında amaçları birbirinden farklı. SpaceX’in asıl amacı 2030 yılına kadar insanlığı Mars’a taşımak ve bu amaç uğrunda 2 uzay turistini ayın etrafında dolaştıracak. Ancak Blue Origin roket ve kapsüllerini araçlarını tamamen uzay turizmi için geliştiriyor.

Aslına bakarsanız New Shepard Dünya yörüngesinin çok da ötesine gitmesi için tasarlanmadı. Dünya yörüngesinin dışına çıkabilecek ve uzayı görebilecek kadar yükselecek şekilde tasarlandı ancak öyle Dünya’nın etrafında bir daire çizecek kadar da yükseğe çıkması planlanmıyor.

Space Tourism

Uzay turizmi yeni ve oldukça heyecan verici bir alan. Blue Origin de bu alanda çalışan tek firma değil. Virgin Galactic firması da VSS Unity isimli kendi uzay mekiklerini test ediyorlar. Hatta biletlerini satmaya başladılar bile. Bir diğer uzay turizmi firması da World View. World View uzaya gitmektense adından da anlaşılacağı gibi uzaydan dünyaya bakmakla ilgileniyor. Bu sebeple turistleri uzaya çıkartmak için oldukça yükseğe çıkabilen balonlar kullanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir