Volkswagen’den En Hızlı Elektrikli Araba

Yaklaşık 100 yıldır araba üreticileri güçlerini göstermek için Amerika’nın Kolorado eyaletindeki Pikes dağlarının zirvelerinde hız denemeleri yapıyorlar. Bu yıl yeni hız rekorunun sahibi ise Volkswagen firması tarafından tamamen elektrikli olarak üretilen bir yarış arabası.

Prototip olarak üretilen direksiyonunda ise bir Fransız hız pilotu olan Romain Dumas vardı. Dumas, virajlı yollarda, yokuş yukarı tırmanma şeklindeki 20 kilometrelik yarışı 7 dakika 57 saniye’de tamamlayarak daha önce 2013 yılında Peugeot marka benzinli bir yarış arabası ile kırılan rekorun da 16 saniye önüne geçmiş oldu.

Volkswagen firmasının geliştirdiği bu tamamen elektrikli yarış arabasında 500kW gücünde 2 adet elektrikli motor bulunuyor ve ara. 0’dan 100 km’ye sadece 2.25 saniyede çıkıyor.

Volkswagen-hız rekor
Gelecek sadece elektrikli

Bu başarı sadece Volkswagen için değil elektrikli araçların gelecekte hayatımızdaki yeri ile ilgili çok şey söylüyor. Elektrikli arabaları sıkıcı, yavaş ve kullanışsız algısını Tesla çoktan değiştirdi ancak artık bu Volkswagen gibi global araba firmaları ile bir sonraki seviyeye taşınıyor.

Gelecekte birçok ülke benzinli arabaları yasaklamayı düşünürken bu gelişmeler oldukça sevindirici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir